)
۳
(
توصیه به دیگران
متن خبر
نظرات کاربران 54
تاریخ انتشار : ۱۳۹۰/۹/۲
کد مطلب : 6493
مشکل کارشناسی ناپیوسته علمی کاربردی معماری هنوز هم حل نشده
در خبرها می شنویم که مشکل کارشناسی ناپیوسته علمی کاربردی معماری حل شدو این گروه می توانند پروانه طراحی بگیرند در صورتیکه این خلاف واقع است
مشکل کارشناسی ناپیوسته علمی کاربردی معماری هنوز هم حل نشده
یکی از مخاطبان سایت معماری نیوز با ارسال متنی در خصوص "مشکل کارشناسی ناپیوسته علمی کاربردی" به دفتر سایت ؛ شرح کاملی از مشکلات را اعلام  نموده اند که منتشر می‌گردد:

در خبرها می شنویم که مشکل کارشناسی ناپیوسته علمی کاربردی معماری حل شدو این گروه می توانند پروانه طراحی بگیرند در صورتیکه این خلاف واقع است .

زیرا همانطور که طبق مصوبات قبلی کمیسیون هم ارزی رشته ها در طی 9 سال اخیر به رشته علمی کاربردی معماری کد 100 تعلق می گرفت و حتی از 3 سال قبل برخی با کداصلی پروانه طراحی و نظارت می گرفتند، هم اکنون طبق نامه به شماره90/430/8890 مورخه90/3/11 مصوبات کمسیون ماده7 هم ارزی رشته ها به کلیه فارغ التحصیلان کارشناسی ناپیوسته علمی کاربردی معماری، کد مرتبط با معماری یعنی کد 120 تعلق می گیرد.

همچنین برای ورودی های جدید که می خواهند در امتحان طراحی شرکت کنند تعهدنامه ای گرفته می شود ،مبنی بر اینکه اگر در امتحان عملی 12 ساعته که به نوبه خود امتحان آسانی نیست شرکت کردید و قبول شدید و پروانه طراحی به شما تعلق نگرفت هیچ گونه اعتراضی نباید داشته باشید! .

کسانی که از سه سال قبل طبق مصوبات قبلی نظام مهندسی پروانه با کد اصلی دریافت کرده اند و اکنون زمان آن رسیده که پروانه خود را تعویض کنند و در آستانه ورود به پایه دو می باشند،کد 100 آنها به کد 120 تغییر خواهد کرد.

یعنی وزارت راه و شهرسازی هیچ گونه توجهی به عبارت حقوقی عطف به ماسبق نمی شود، ندارد!! این بدین معنی است که، پروانه ای با کد 100 به شما توسط این وزارتخانه طبق مصوبات قبلی داده شده خیلی راحت به کد 120 تبدیل می شود و کسی هم حق اعتراض ندارد.پس هیچ اعتباری به پروانه ای که از این وزارتخانه گرفته ای ، نیست ( قابل توجه سایر رشته های وابسته به نظام مهندسی ساختمان)

با این اوصاف و احوال آیا می شود به آینده امیدوار بود و امیال و آرزوهایی که در فکر می گذراندید و به دنبال ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا بودید که شاید یک قدم از دیگران جلوتر باشید ،اما چه سود...که کاری است بس بیهوده چه طور تا 9 سال عنوان ما مهندسی بوده و یک شبه این عنوان از ما گرفته شده!... پس چه کسی پاسخگوی این همه هزینه و وقت صرف شده است؟!!!!!

حال یک سوال از وزارت راه و شهرسازی : چه کسی مسئول این اتفاقات پیش آمده است و راه را برای یک رقابت سالم بین جوانان تحصیلکرده این مملکت که در دانشگاه های معتبر (سراسری و آزاد )درس خوانده ودر مقاطع کارشناسی -کارشناسی ارشدو دکترای معماری مشغول خدمت رسانی به مردم این مملکت هستند، بسته است . این قشر به خاطر یک عنوان( علمی کاربردی) که توسط وزارت علوم به دلایل نامعلومی در مدرک تحصیلی شان تحمیل شده این همه باید تحقیر شود.

پس اعتباری به تحصیل در دانشگاهای معتبر هم نیست.(قابل توجه کسانی که می خواهند کنکور بدهند) 
محمد
۱۳۹۰-۰۹-۰۲ ۱۲:۰۱:۳۱
من یک سوال دارم گناه ما چیست آیا گناه ما این است که علمی کاربردی هستیم
یک نکته بگم اساتیدی که در دانشگاه علمی کاربردی ما معماری تدریس می کنند عضو هیئت علمی دانشگاه تهران هستند بنابراین کل دانشگاه های مملکت بی اعتبار است
فکر کنم منظور آقایان این باشد ... (3335)
 
مهدی
۱۳۹۴-۰۷-۰۶ ۱۰:۳۱:۳۴
فکر کنم بریم عمران بهتره من کاردانی معماری دارم ولی واس انجام همچین حرکت هوشمندانه ای رفتم عمران بدبختی هوششونو اونجام بکار بردن عمرانم شده اجرایی عمران ولی باز عنوان مهندسی داره نه علمی کاربردی (15563)
 
Romania
سجاد
۱۳۹۴-۰۸-۱۴ ۱۵:۱۳:۴۸
لطفا مسئولين احساس مسئوليت كنن و به اين موضوع رسيدگى بشه چون به آينده خيلى از جوانان مملكت مربوط ميشه (15744)
 
مریم حاجی میرخمسه
۱۳۹۰-۰۹-۰۲ ۱۳:۰۲:۳۹
چه طور تا 9 سال عنوان ما مهندسی بوده و یک شبه این عنوان از ما گرفته شده!... پس چه کسی پاسخگوی این همه هزینه و وقت صرف شده است؟!!!!! (3337)
 
طاهر
۱۳۹۰-۰۹-۰۲ ۱۳:۵۷:۵۱
بله خبرهای ضد ونقیض زیاد می شنویم ولی کاش او دو نامه ای که به فاصله یک روز از طرف هم ارزی رشته هابه نظام مهندسی هر استان فرستاده شده و در ان قید شده : کسانیکه قبلا پروانه گرفتند کد 100 آنها تغییر نمی کنه یک روز بعد گفته شده بایدبه کد 120 تغییر یابد.عجب از این اوضاع بی سامان (3338)
 
بهناز
۱۳۹۰-۰۹-۰۲ ۱۴:۳۲:۴۸
قوانین صادر شده اعتباری ندارند و به راحتی نمی توان برای آینده برنامه ریزی کرد (3339)
 
شادی
۱۳۹۰-۰۹-۰۲ ۱۴:۵۰:۲۵
چه قدر تو این چهار امتحان زحمت کشیدم و پایه سه گرفتم.چقدر خوشحال شدم که اعتبارمهندسی پیدا کردم.انگار دنیارو به من دادن. ولی حالا تو هر دفتری که می رم اول می پرسن علمی کاربردی هستی.چون به گوششون رسیده که پروانه های ما مشکل داره .فکر کنم دیگه در آینده،دفاتر پروان های مارو قبول نکنند. (3340)
 
عباس
۱۳۹۰-۰۹-۰۲ ۱۵:۱۳:۴۲
من دانشجوی دکترای معماری هستم و از همان ابتدا در دانشگاه سراسری با کلی مکافات در س خوانده ام و در یک شرکت معتبر مشغول به کارم و کلی پروژه طراحی کردم ولی با این اوضاعی که پیش اومده موقعیت حرفه ای من به خطرافتاده.امیدوارم وقتی اقایون دارن تصمیم می گیرندی چند ثانیه لااقل روی تصمیماتشون فکر کنند و چشم بسته تصمیم نگیرندو بدونند که دارندآینده چندهزار جوان تحصیلکرده را به خطر می اندازند.شاید هم براشون مهم نیست!!!!!!! (3342)
 
علی ادیب
۱۳۹۰-۰۹-۰۲ ۲۲:۴۸:۰۴
باید دانشجویان هر شهر جمع شده و با گرفتن وکیل کار را پیگیری نمایند تا به نتیجه برسند (3346)
 
sara
۱۳۹۰-۰۹-۰۲ ۲۲:۵۹:۳۱
اگر قبل از انجام این کار به عواقب آن فکر می کردند هیچ وقت چنین تصمیمی نمی گرفتند!!! بااین همه فارغ التحصیل که فقط گناهشان این است که عنوان مدرکشان علمی کاربردی است چه می خواهند بکنند!؟... (3347)
 
زهرا
۱۳۹۰-۰۹-۰۳ ۰۸:۳۸:۰۲
گرفتن وکیل فایده نداره باید از طریق نماینده های مجلس اقدام کردتا به وزیر راه و شهرسازی فشار بیرند تا مصوبه رو باطل کنه (3349)
 
سمیه
۱۳۹۰-۰۹-۰۳ ۰۸:۵۰:۵۸
واقعا" چرا باید اینطور باشه !!!!! (3350)
 
ابوذر
۱۳۹۰-۰۹-۰۳ ۰۹:۰۲:۴۲
من خیلی پیگیر کارها هستم و به این نتیجه رسیدم که اونهایی که پروانه دارند با نامه های متوالی به وزارت راه و شهرسازی از حق قانونی خود دفاع کنندوزیر بار کد 120 نروند.اونهایی که پروانه نگرفتندباید از طریق نماینده های مجلس اقدام کنند .این نماینده ها باید اول به وزارت راه و شهرسازی و بعد به وزارت علوم فشار بیاورند تا مصوبه تصحیح شود (3351)
 
تینا
۱۳۹۰-۰۹-۰۳ ۰۹:۳۳:۰۰
کاش می شد یه کاری کرد. همین الانش انقد مشکل داریم تا دوسال دگه چی می خواد بشه؟ (3352)
 
احمد
۱۳۹۰-۰۹-۰۳ ۱۰:۱۲:۳۸
در مورد عطف به ماسبق نشدن قانون خدمت شما عرض کنم که به همین بهانه رشته های شهرسازی همچنان کد اصلی می گیرند و به فعالیت ادامه می دهند . (3353)
 
الناز
۱۳۹۰-۰۹-۰۳ ۱۲:۵۴:۰۳
ما فارغ التحصیل از دانشگاه سراسری زنجان هستیم خیلی جالب است که مدرک ما قابل قبول نیست ولی فارغ التحصیلان همزمان با ما که از دانشگاه غیر انتفاعی سوره و امثال آن مدرک گرفته اند مورد قبول نظام مهندسی میباشد فقط به خاطر اینکه عنوان علمی کاربردی کنار آن درج شده.استادان ما همان استادان و حتی با تحصیلات وتجربیات بالاتر از اساتیدی بودند که به دانشجویان غیر انتفاعی یا پیام نور تدریس میکردند.آیا مسؤلان هیچ مسؤلیتی در این قبال در خود احساس نمیکنند.آیا من که با مدرک لیسانس اسخدام شده ام آیا اگر اکنون قانونی صادر شودکه استخدام فقط با مدرک ارشد امکان پذیر است باید این نظم جمهوری اسلامی استعفانامه مستخدمین لیسانس را بنویسد.با این اوصاف آیا میتوان به آینده در این مملکت امیدوار بود (3354)
 
زهره
۱۳۹۰-۰۹-۰۴ ۲۳:۵۴:۳۱
من نمیدونم این آقای شاهرخی(مدیر کل دفاتر مهندسی و تشکلهای حرفه ای!) آلزایمر دارند که در طول سه ماه 6 مصوبه ضد ونقیض رو امضا و ابلاغ کردند وحتی دو تای آنها با فاصله یک روز همدیگه ر و نقض کردند . فکر کنم مشکل فقط لج بازی بخاطر کم شدن سهم عده ای قدیمی تر از امضا ها بعلت زیاد شدن مهندسین آماده به کار شاهد این گونه غرض ورزی ها هستیم. (3363)
 
نگار
۱۳۹۰-۰۹-۰۵ ۰۰:۰۵:۲۰
ما چند بار برای آقای مهندس نیکزاد نامه نوشتیم و تقاضای رسیدگی و ابطال مصوبه دادیم اما هر چی دیوار جوابمونو داد از اقایان جواب شنفتیم مملکت گل وبلبل ما نوبره در حل فوری مشکلات جوانان !!!
خدارو شکر یک مسکن مهر هست که اقایان فقط به اون بپردازند و افتخار کنند و بگن که" فقط یک مشکل در کشور بوده واون هم بسلامتی با درایت ما حل شده!! " (3364)
 
یونس
۱۳۹۰-۰۹-۰۵ ۱۰:۲۲:۰۷
یه جمله بگم همه خلاص بشین بیخیال درس و اینجور چیزا هر کی میخونه انصراف بده هر کی هم خونده فدای سرش.من خودم یه ترمم مونده کارشناسی تموم بشم حیف این همه وقتی که تلف شد.حیف ما که چنین رییس هایی داریم (3367)
 
سهيل
۱۳۹۰-۰۹-۰۵ ۱۰:۴۸:۳۰
نگران ونااميدنشيد.رشته شهرسازي يك سال قبل از ما اين مشكل براشون پيش اومده بودولي از طريق مجلس حل كردند .ما هم بايد تلاش كنيم
(3369)
 
زهرا
۱۳۹۰-۰۹-۰۵ ۱۱:۴۳:۲۳
ما از رئیس جمهور محترم که داعیه حل مشکلات جوانان را دارند تقاضای رسیدگی به این بی توجهی ها واین هرج ومرج در نظام اداری وزارت راه وشهرسازی رو داریم اگر در ادعای خود صادقند واقعا در عمل نشان بدهند! (3370)
 
شجاع
۱۳۹۰-۰۹-۰۵ ۱۳:۵۷:۱۵
من یه دانشجوی دانشگاه آزاد هستم من به خاطر این شبه ها علمی کاربردی نرفتم ولی خداییش دلم واسه دانشجوهای معماری دانشگاه علمی کاربردی میسوزه که این همه در دوران دانشجویی بی خوابی بکشن آخرش نتونن از مدرکشون درست استفاده کنن ما ایرانی ها یه خانواده هستیم اینها هم بچه های همین خانواده هستن. مسئولان باید این مسئله رو حل کنند. (3371)
 
حامد
۱۳۹۰-۰۹-۰۶ ۱۰:۱۳:۱۷
اقای دکتر فرهنگی پیگیر کارها بود.اونهایی که توی تبریز هستند با ایشون تماس بگیرندببینند کاری تونستن انجام بدن (3377)
 
سعید
۱۳۹۰-۰۹-۰۷ ۱۰:۴۵:۰۱
یکی از علت هایی که این مشکل برای ما پیش اومد،وزارت علوم بود.چون اون اعلام کرده بود که رشته ما مهندسی نیست و مدرک ما با کارشناسی پیوسته معماری، فرق میکنه.باید به وزارت علوم فشار بیاریم تااعلام کنه این دو مدرک با هم فرقی نمی کنه.اثبات این نکته باعث می شود که وزارت راه و شهرسازی هیچ بهانه ای برای دادن کد مرتبط با معماری برای ما نداشته باشه (3384)
 
علی
۱۳۹۰-۰۹-۰۷ ۱۰:۵۹:۳۹
واقعا جالبه ، سرفصل ها و برنامه ی آموزشی هر دوگروه مهندسی معماری و علمی کاربردی معماری تقریبا تفاوتی نداره ( مگر فقط در نام عنوان چندتادرس )، محتوای آموزشی هردوگروه یکسانه ، حالا این تبعیض رو چطور قائل شدند عجیبه ؛ برنامه آموزشی ، استاد ، ارزشیابی ، دانشگاه خلاصه همه چیز بین دوگروه یکسانه ولی امتیازات متفاوته . (3385)
 
علی
۱۳۹۰-۰۹-۱۲ ۰۱:۲۷:۰۴
ببخشین می خواستم بدونم اونایی که مهندسی تکنولوژی معمارینم باز پروانه طراحی نمی تونن بگیرن؟؟؟ (3434)
 
امیر
۱۳۹۰-۰۹-۱۴ ۰۷:۲۵:۱۳
من هم سوال علی جان رو تکرار میکنم که اونایی که مهندسی تکنولوژی معمارینم باز پروانه طراحی نمی تونن بگیرن؟ (3465)
 
پدرام
۱۳۹۰-۰۹-۱۹ ۱۹:۴۶:۳۸
واقعا متاسفم، افرادی که این قانون رو تصویب کردن و به نوعی دخیل بودن رو به خدا واگذار میکنم ان شاا.. جواب سختی رو به خدا بدن، من کسی رو عادت ندارم نفرین کنم اما این افرادرو با صمیم قلب هر روز نفرین میکنم (3506)
 
سمیه
۱۳۹۰-۰۹-۲۲ ۰۹:۳۶:۵۲
رشته های تکنولوژی خیلی اوضاشون بدتر از علمی کاربردی معماری است چون اصلا پروانه طراحی به آنها تعلق نمی گیرد.اونهایی که تکنولوژی خوندن اعتراض کنند (3551)
 
مهرداد
۱۳۹۰-۱۲-۱۵ ۱۵:۲۱:۰۹
سلام
اگه می خواین با کارشناسی برین طراحی کنید ، یا معمار طراح بشید
به نظر من بی خیال درس بشید بهتره
به جای این که انقدر فکر پروانه طراحی باشید برید واسه ارشدتون بخونید
خودتونو سر کار گذاشتید (4264)
 
پيام
۱۳۹۱-۱۲-۱۳ ۲۱:۳۸:۰۳
مشكل اينجاست كه به ارشدشم طراحي نميدن..گناه ما معمارا چيه...؟؟؟ چرا خيلي از عمراني ها حق طراحي دارند ولي معماري ها ندارند...اخه عمران چه ميدونه طراحي چيه..اونا فقط بلدند مربع و مسطتيل طراحي كنند...چرا خلاقيته معمارهارو ناديده ميگيريد....اي خدا از دسته اون بالاي ها..... (7742)
 
Iran, Islamic Republic of
رضا
۱۳۹۵-۰۱-۲۰ ۱۵:۳۵:۵۰
منظور از طراحی بچه های عمران همون محاسبات هست نه طراحی معماری (16492)
 
رضا
۱۳۹۱-۰۱-۲۴ ۰۸:۵۶:۴۴
سازمان نظام مهندسی یه سازمان غیر دولتی غیر انتفاعی از پول امسال ما مهندسها اداره با ظهور رشته های جدید سیاست حمایت از خودی بکار می گیره تا پول مفت از اعضا بگیرند بخورند حال کند بگند حق طراحی هم از انها گرفتیم مرتبط هم چسبانیدیم بهشان راحت باشید ما مفت خوریم عادت داریم (4565)
 
علی
۱۳۹۱-۰۲-۰۵ ۰۲:۱۲:۳۵
تظلم دانش آموختگان کارشناسی ناپیوسته معماری
چرا به درخواست هزاران جوان دارای کارشناسی ناپیوسته معماری برای ورود به حرفه مهندسی اعتنا نمی کنند؟

این یادداشت به عنوان درد دل 6 هزار فارغ التحصیل جوانی است که بعد از چند ماه پیگیری و اعتراض به ضایع شدن حقی که در ۱۶ سال گذشته داشته اند و امسال در این دولت کریمه از آنها سلب شده، به هیچ نتیجه ای نرسیده اند و هربار با وعده وعیدهای پوچ مثل:"بررسی میکنیم .ویا درجلسه ای در آینده مطرح خواهیم کرد" پاسخ گرفته اند .وجالب اینجاست که هرچه تلاش کردیم رسانه های دولتی مثل تلویزیون این مشکل را پیگیری کنند یا حتی گزارشی تهیه کنند بیفایده بود لذا از شما استدعا داریم سخن مارا به گوش مسولین برسانید و تقاضای پاسخی از جانب آنان را مطرح بفرمایید.
در حالی که حدود۱۶ سال از ایجاد دفتر سازمانهای مهندسی و تشکلهای حرفه ای وزارت راه وشهرسازی میگذردو در این سالها شاهد برگزاری چندین دوره آزمونهای ورود به حرفه مهندسی جهت اخذ پروانه اشتغال بوده ایم که همه دارندگان مدارک مهندسی در رشته های مرتبط با صنعت ساختمان (فارغ از نوع مدرک کارشناسی پیوسته وناپیوسته یا کارشناسی ارشد یا دکترا، وفقط با توجه به رشته تحصیلی) به طور همزمان وبا سوالات همسان شرکت مینمودند. لذا فارغ التحصیلان کارشناسی ناپیوسته علمی - کاربردی معماری نیز در سنوات گذشته در این آزمون شرکت نموده و پس از موفقیت در آن پروانه اشتغال مهندسی با کد اصلی (کد۱۰۰) دریافت مینمودند.
نکته مهم اینجاست که عنوان علمی - کاربردی فقط عنوانی است که در ابتدای نام مدرک تحصیلی فارغ التحصیلان کارشناسی ناپیوسته معماری با تصویب شورای عالی برنامه ریزی وزارت علوم تحقیقات وفناوری قرارگرفته و همه دانشگاهها اعم از دولتی وآزاد وغیر انتفاعی برای دانشجویان این رشته که حدود%۷۰ آنها از طریق کنکور ریاضی جذب رشته کاردانی معماری شده اند(همانند کارشناسی پیوسته معماری) مدارک با پیشوند نام علمی - کاربردی صادر میکنند.
لازم به ذکر است در سالهای 76 رشته معماری فقط در مقطع کارشناسی ارشد پیوسته پذیرش داشت وتنهاچند دانشگاه انگشت شمار کاردانی معماری داشت که فارغ التحصیلان ریاضی و فیزیک که در کنکور ارشد پیوسته قبول نمیشدند در مقطع کاردانی ادامه تحصیل میدادند و پس از اتمام کاردانی برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی فقط یک رشته در سراسر کشور وجود داشت که انتخاب شود و ان هم رشته علمی کاربر (4691)
 
مهدی
۱۳۹۱-۰۳-۲۰ ۱۳:۱۱:۰۴
همه نامه بزنید به ریاست جمهور و مقام معظم رهبری هنوز که دیر نشده (5167)
 
مهدی
۱۳۹۱-۰۵-۱۴ ۱۰:۰۵:۵۹
درسال 76 دیپلم معماری گرفتم. از کنکور دانشگاه آزاد قبول شدم اما چون هزینه دانشگاه آزاد زیاد بود و پدرم هم نداشت نتونستم ادامه تحصیل بدم. 6سال متوالی در کنکور سراسری شرکت کردم در سال 81 در مقطع کاردانی معماری قبول شدم.سال86 با اون مدرکی که گرفته بودم توی یکی از ادارات شهرستان...به عنوان پیمانکار که بیمه هم نکردند به کار نظارت مشعول شدم. از آنجایی که عشق طراحی داشتم باز خسته نشدم و 3 سال متوالی امتحان کنکور کارشناسی سراسری دادم.سال 87 از موسسه غیر انتفاعی... قبول شدم یک ساله فارغ التحصیل هستم الان چون مدرکم کارشناسی مهندسی تکنولوژی معماریه میگن نمیتونی طراحی کنی از این طرف هم کارم تو اون اداره هم کم شده(کمتر از یک کارگر معمولی) چون دولت به تعهداتی که به ... اداره... داده بود عمل نکرده و دیگه دنبال احداث ساختمان نمی آیند چون به نان شب محتاج اند . حالا واقعا انصافه بعد از این همه سال تحصیل و کار با تصمیمات بدون فکر و وعده وعیدهای الکی آینده جوانان این مملکت که به قول خودشان مملکت امام زمان هم هست خراب بشه؟ به امید ظهور امام زمان تااین همه تبعیضات و بی عدالتی ها رو ریشه کن کنه (5593)
 
علی اکبر
۱۳۹۱-۰۶-۰۵ ۱۸:۴۸:۲۴
من کاردانی تکنولوژی معماری گرفتم اونم نه به اسم علمی کاربردی بلکه مهندسی . این معنیش چه خطاب به مسئولان خاک تو سرتون وخاک برسر ما که دو سال از وقتمون رو هدر دادیم این مشکل چطور باید حل بشه . (5788)
 
ماني كارمند اداره نظام مهندسي راه و شهرسازي
۱۳۹۲-۱۲-۱۹ ۲۱:۲۸:۰۰
دوست من ميتوني صلاحيت طراحيت رو بگيري اگه طراحي فني روپاس كردي تا پايه 2موردي نداري
اگه هم پاس نكردي فعلا فقط ميتوني پايه 3 طراحي بگيري و اگه ارشد بگيري بدون محدوديت با كد اصلي 100 (11422)
 
----------
۱۳۹۱-۰۸-۰۴ ۱۷:۵۴:۲۱
این که گفتن علمی کاربردی معماری منظورشن دانشگاه جامع علمی کاربردی بوده ند دانشگاه ازاد یعنی معماری معماری سرارسری هم یک چیز دیگه هست و علمی کاربردی معماری نیست فقط دانسگاه جامع علمی کاربرده شده اونم رو مدرک می نویسه معماری رو سایت وزارت علوم هم نگاه کنین معماری کاردانی رو سیلاب دیگه ایی معرفی کردن . (6278)
 
محمد
۱۳۹۱-۰۸-۱۷ ۰۱:۰۷:۳۲
کلاه برداری از نوع وزارت علوم و دانشگاه آزاد اسلامی

بسمه تعالی

به اطلاع شما می رساند که دانشگاه آزاد اسلامی در سال تحصیلی 87 تا 90 در رشته ناپیوسته معماری با عنوان مهندسی تکنولوژی معماری
شروع به پذیرش دانشجو کرد که قبلا به دانشجویان ناپیوسته این رشته عنوان مدرک مهندسی علمی کاربردی معماری میداد که با تبدیل شدن
به تکنولوژی معماری این دانشجویان باید چادر درسی رشته مهندسی معماری را + چند واحد جبرانی که از 12 واحد تا 20 واحد درسی بود
(بستگی به نوع دانشگاه داشت ) باید پاس میکردند اما مشکل زمانی شروع شد که این دانشجویان فارغ التحصیل شدند
و دانشگاه آزاد از مهر 91 طبق روال سابق به رشته کارشناسی ناپیوسته معماری عنوان مهندسی علمی کاربردی داده و زمانی که فارغ التحصیلان
یعنی مهندسی تکنولوژی معماری برای آزمون های استخدامی شرکت میکنند با جواب منفی روبه رو میشوند که وزرات علوم این رشته را برای ما
تعریف نکرده است و این عزیزان نمیتوانند امتحان بدهند 2 مشکل زمانی که میخواهند در آزمون نظام مهندسی ساختمان شرکت کنند نظام مهندسی
هم این رشته را نمی شناسد و به آنها مرتبط با مهندسی معماری میدهد یعنی حق امتحان در آزمون طراحی (نقشه کشی ساختمان ) ندارند و فقط
می توانند در آزمون نظارت شرکت کنند در صورتی که تکنولوژی معماری همان چادر درسی رشته مهندسی معماری را + چند واحد اضافه تر پاس کردند
. خداوکیلی خنده دار نیست ازشما دوستان خواهشمند می باشیم که این خبر را اعلام کنید شاید مسئولین از خواب خرگوشی بیدار بشن و درست تصمیم بگیرند.

نماینده جمعی کثیری از دانشجویان فارغ التحصیل رشته تکنولوژی معماری . (6406)
 
مهدی
۱۳۹۱-۰۸-۲۱ ۰۲:۴۲:۴۵
باسلام و درود بر تمام دوستان
شما که دارین لطف می کنید راجب تکنولوژی معماری مطل می نوسین بنوسین که این رشته را در مقطع کارشناسی با همه حال که چادر درسی مهندسی معماری را پاس میکنند و12 واحد هم از کارشناسی علمی کاربردی معماری بیشتر پاس میککند اما وزارت علوم هنوز این رشته را برای وزارت مسکن و نطام مهندسی تعریف نکرده و به این عزیزان مرتبط با معماری میگن و حق نقشی کشی ندارند یک فراخوان بدهید که تجمعی دم وزارت علوم یا وزارت مسکن بدهیم تا این آقایان روی هوا تصمیم نگیرندَ (6455)
 
مهرداد
۱۳۹۱-۱۰-۲۴ ۰۶:۱۱:۳۶
وقتی مملکت بی صاحب باشه همین میشه دیگه!
هرکی که تو خونش دعواش بشه میاد قانون گذاری میکنه جوونای مردم رو بد بخت میکنه. اگه خیلی مردین به جای این کارا برین جلو اونایی رو بگیرین که میلیارد ها تومن از مملکت خارج کردن و شما اخ نگفتین. (7105)
 
مهدی
۱۳۹۱-۱۰-۲۸ ۲۰:۲۲:۱۴
دوستان گرامی خبر تاسف بار دیگری به جریان افتاده و اینکه دارندگان مدرک تکنولوژی معماری نمیتوانند از مدرک کارشناسی به عنوان امتیاز آور در ثبت شرکت و همچنین محروم از دریافت کارت پیمانکاری میباشند جالبتر اینکه دارندگان مدرک کارشناسی معماری در گذشته در سه پایه میتوانستند به عنوان امتیاز آور برای ثبت شرکت از مدرک خود استفاده کنند که در یکی زمینه که 250 امتیاز داشت و در دو پایه دیگر به عنوان رشته مرتبط محسوب میگردید که دارای 125 امتیاز است و بعد از اجرای این قانون که تکنولوژی معماری جزء رشته مرتبط با معماری محسوب شده در رشته زمینه به عنوان مرتبط و در مرتبط ها غیر مرتبط شناخته میشود این یعنی مدرک تکنولوژی معماری فقط در یک پایه وآن هم فقط مرتبط نه زمینه میتواند کسب امتیاز کند نکته جالب اینکه به فوق دیپلم معماری برای ثبت شرکت امتیاز 150 تعلق میگیرد و به کارشناسی مهندسی تکنولوژی معماری 125 امتیاز یعنی دوستان بعد از دریافت کارشناسی مهندسی تکنولوژی معماری پست رفت داشته اند یعنی اینکه مهندسان تکنلوژی معماری نه حق طراحی دارند نه ثبت شرکت پیمانکاری نه کارت پیمانکاری!!!!؟
نکته قابل تامل اینکه از سال تحصیلی جدید مدرک کارشناسی مهندسی تکنولوژی معماری دوباره جای خود را به علمی کاربردی معماری داده است این یعنی بزرگترین ظلم در حق تکنلوژی های معماری و دوستان واقفند که علمی کاربردی معماری اینچنین مشکلات را ندارد و یا اگر دارد به مراتب از تکنولوژی کمتر است.
(7154)
 
saba
۱۳۹۱-۱۲-۱۱ ۱۲:۴۳:۱۵
سلام من دانشجوي دانشگاه علمي كاربرديم نميدونم كارشناسيم ميتونم تواين دانشگاه بخونم.حتما كمك كنيد. (7693)
 
محمد
۱۳۹۲-۰۲-۱۹ ۰۷:۴۰:۴۹
اقا خواهشن يكي سوال منو جواب بده.من رشته دبيرستانم رياضي بوده. كارداني معماري دانشگاه سراسري رفتم. الانم دانشجوي كارشناسي نا پيوسته شدم كه نوشته شده علمي كار بردي. حالا من اگه ارشد بخونم بازم اين مشكلات هست يا نه؟ تو رو خدا يكي جواب بده (8675)
 
علی
۱۳۹۲-۰۶-۰۵ ۰۰:۴۵:۳۹
افسوس که ما فقط حرف میزنیم واز عمل خبری نیست من پیشنهاد میکنم کل دانشجوهای نا پیوسته ترم مهر 92 سر کلاساشون حاضر نشن مطمئنا جواب میده (9903)
 
هلن
۱۳۹۲-۰۶-۰۷ ۱۴:۳۵:۴۳
بچه ها علی راست میگه تورو خدا بیایید این کارو کنیم ازتون خواهش می کنم تورو خداااااااااااااااا (9917)
 
گرفتن حق
۱۳۹۲-۰۶-۰۸ ۱۷:۲۷:۱۵
همه باید دست به دست هم بدیم تا حقمون روبگیریم به قول علی وهلن (9919)
 
اینجا ایرانه
۱۳۹۲-۰۶-۰۹ ۱۴:۳۹:۰۹
بی عدالتی یعنی این که توایران بی داد میکنه (9926)
 
صدف
۱۳۹۲-۰۶-۱۹ ۲۲:۵۸:۲۰
من امسال نقشه کشی معماری قبول شدم ولی نمیدونم با این اوضاع ثبت نام کنم یا نه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟تورو خداراهنماییم کنید ممنونم (10987)
 
شبنم
۱۳۹۲-۰۶-۲۶ ۱۹:۱۱:۵۶
خواهش میکنم بگید که دانشجویان جامع علمی کاربردی معماری هم پروانه طراحی نمی گیرند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟لطفا جواب بدید....یعنی این همه وقت وتلاش واز همه مهمتر هزینه رو بیخودی صرف پیشرفت دانشگاه ازاد کردیم...عزیزان معماری ما معماری خوندیم که باعث پیشرفت کشور از طریق تامین هزینه های عمرانی تفریحی...دانشگاههای ازاد و...باشیم اصلا علم و هنر ما ارزش نداره بازم اخر کار میگن رتبه ی یک رو در تولید علم داریم علمی که ارزشی ندارد فقط می خوام بگم ممنونم از همه ی عزیزان وزارت علوم که باعث شدند ما وقت هزینه ی مازاد خانواده رو در راه واقعا خیری صرف کنیم و اوقات فراغتمون رو پر کنیمچرا که اینده برای یه جوون از خانواده زیر متوسط معنی نداره ..متاسفم برای مسئولینی که جایی هستند که اصلا اصلا اصلا... استحقاق شو ندارن. (11025)
 
محمد
۱۳۹۲-۱۰-۲۱ ۱۰:۲۲:۴۰
واقعا باید به وضع این مملکت خون گریه کرد با این مسئولینی که ما داریم ... (11277)
 
Iran, Islamic Republic of
مهناز
۱۳۹۲-۱۱-۰۸ ۰۹:۳۱:۴۰
خیلی جالبه،چون روزی که امتحان سراسری دادیم و قبول شدیم، من به شخصه رفتم از رئیس دانشگاه پرسیدم که مدرک ما مهندسی میخوره و ایشون هم گفتن بله.بعد که روز آخر رفتم مدرک اصلی را گرفتم دیدم زدن علمی-کاربردی.مملکت ما اینه دیگه،بیشتر از این هم توقعی نیست.وقتی برای خودشون ارزش قائل نیستد می خواین برای یه انسان دیگه ارزش و احترام قائل بشن.معلوم هم هست که تو این سازمان 100 تا رئیس هست.چون بخشنامه هاشون روزانه عوض میشه.این نشون از این هست که یه آدم بی کفایت این مجموعه رو مدیریت می کنه.واقعا متاسفم. (11320)
 
ارمان
۱۳۹۲-۱۱-۱۴ ۲۰:۰۰:۲۵
وقتی وزارت راه و شهرسازی سکان معاونت معماری و شهرسازی رو در استانها به فارغ التحصیلان جغرافی دانشگاه آزاد میده که سواد نوشتن نامه ساده بدون غلط املایی رو ندارن بنظرتون میشه در این مورد باهاشون بحث کارشناسی کرد؟ به نظرم زیاد خودمون رو خسته نکنیم چون اگه مانند نمونه فوق الذکر با پارتی به جایی رسیدی ولو اینکه رشته سطح پایین علوم انسانی (جغرافی) توی یه دانشگاه ازاد دارقوزاباد بخونین همه بهت میگن مهندس. (11339)
 
کلمات کلیدی : مشکل +کارشناسی ناپیوسته علمی کاربردی معماری
مشکل کارشناسی ناپیوسته علمی کاربردی معماری هنوز هم حل نشده
تعداد نظرات ارسالی : ۶۰
غیر قابل انتشار : ۰
نظرات انتشار یافته : ۵۴
 
محمد
۱۳۹۰-۰۹-۰۲ ۱۲:۰۱:۳۱
من یک سوال دارم گناه ما چیست آیا گناه ما این است که علمی کاربردی هستیم
یک نکته بگم اساتیدی که در دانشگاه علمی کاربردی ما معماری تدریس می کنند عضو هیئت علمی دانشگاه تهران هستند بنابراین کل دانشگاه های مملکت بی اعتبار است
فکر کنم منظور آقایان این باشد ... (3335)
 
مهدی
۱۳۹۴-۰۷-۰۶ ۱۰:۳۱:۳۴
فکر کنم بریم عمران بهتره من کاردانی معماری دارم ولی واس انجام همچین حرکت هوشمندانه ای رفتم عمران بدبختی هوششونو اونجام بکار بردن عمرانم شده اجرایی عمران ولی باز عنوان مهندسی داره نه علمی کاربردی (15563)
 
Romania
سجاد
۱۳۹۴-۰۸-۱۴ ۱۵:۱۳:۴۸
لطفا مسئولين احساس مسئوليت كنن و به اين موضوع رسيدگى بشه چون به آينده خيلى از جوانان مملكت مربوط ميشه (15744)
 
مریم حاجی میرخمسه
۱۳۹۰-۰۹-۰۲ ۱۳:۰۲:۳۹
چه طور تا 9 سال عنوان ما مهندسی بوده و یک شبه این عنوان از ما گرفته شده!... پس چه کسی پاسخگوی این همه هزینه و وقت صرف شده است؟!!!!! (3337)
 
طاهر
۱۳۹۰-۰۹-۰۲ ۱۳:۵۷:۵۱
بله خبرهای ضد ونقیض زیاد می شنویم ولی کاش او دو نامه ای که به فاصله یک روز از طرف هم ارزی رشته هابه نظام مهندسی هر استان فرستاده شده و در ان قید شده : کسانیکه قبلا پروانه گرفتند کد 100 آنها تغییر نمی کنه یک روز بعد گفته شده بایدبه کد 120 تغییر یابد.عجب از این اوضاع بی سامان (3338)
 
بهناز
۱۳۹۰-۰۹-۰۲ ۱۴:۳۲:۴۸
قوانین صادر شده اعتباری ندارند و به راحتی نمی توان برای آینده برنامه ریزی کرد (3339)
 
شادی
۱۳۹۰-۰۹-۰۲ ۱۴:۵۰:۲۵
چه قدر تو این چهار امتحان زحمت کشیدم و پایه سه گرفتم.چقدر خوشحال شدم که اعتبارمهندسی پیدا کردم.انگار دنیارو به من دادن. ولی حالا تو هر دفتری که می رم اول می پرسن علمی کاربردی هستی.چون به گوششون رسیده که پروانه های ما مشکل داره .فکر کنم دیگه در آینده،دفاتر پروان های مارو قبول نکنند. (3340)
 
عباس
۱۳۹۰-۰۹-۰۲ ۱۵:۱۳:۴۲
من دانشجوی دکترای معماری هستم و از همان ابتدا در دانشگاه سراسری با کلی مکافات در س خوانده ام و در یک شرکت معتبر مشغول به کارم و کلی پروژه طراحی کردم ولی با این اوضاعی که پیش اومده موقعیت حرفه ای من به خطرافتاده.امیدوارم وقتی اقایون دارن تصمیم می گیرندی چند ثانیه لااقل روی تصمیماتشون فکر کنند و چشم بسته تصمیم نگیرندو بدونند که دارندآینده چندهزار جوان تحصیلکرده را به خطر می اندازند.شاید هم براشون مهم نیست!!!!!!! (3342)
 
علی ادیب
۱۳۹۰-۰۹-۰۲ ۲۲:۴۸:۰۴
باید دانشجویان هر شهر جمع شده و با گرفتن وکیل کار را پیگیری نمایند تا به نتیجه برسند (3346)
 
sara
۱۳۹۰-۰۹-۰۲ ۲۲:۵۹:۳۱
اگر قبل از انجام این کار به عواقب آن فکر می کردند هیچ وقت چنین تصمیمی نمی گرفتند!!! بااین همه فارغ التحصیل که فقط گناهشان این است که عنوان مدرکشان علمی کاربردی است چه می خواهند بکنند!؟... (3347)
 
زهرا
۱۳۹۰-۰۹-۰۳ ۰۸:۳۸:۰۲
گرفتن وکیل فایده نداره باید از طریق نماینده های مجلس اقدام کردتا به وزیر راه و شهرسازی فشار بیرند تا مصوبه رو باطل کنه (3349)
 
سمیه
۱۳۹۰-۰۹-۰۳ ۰۸:۵۰:۵۸
واقعا" چرا باید اینطور باشه !!!!! (3350)
 
ابوذر
۱۳۹۰-۰۹-۰۳ ۰۹:۰۲:۴۲
من خیلی پیگیر کارها هستم و به این نتیجه رسیدم که اونهایی که پروانه دارند با نامه های متوالی به وزارت راه و شهرسازی از حق قانونی خود دفاع کنندوزیر بار کد 120 نروند.اونهایی که پروانه نگرفتندباید از طریق نماینده های مجلس اقدام کنند .این نماینده ها باید اول به وزارت راه و شهرسازی و بعد به وزارت علوم فشار بیاورند تا مصوبه تصحیح شود (3351)
 
تینا
۱۳۹۰-۰۹-۰۳ ۰۹:۳۳:۰۰
کاش می شد یه کاری کرد. همین الانش انقد مشکل داریم تا دوسال دگه چی می خواد بشه؟ (3352)
 
احمد
۱۳۹۰-۰۹-۰۳ ۱۰:۱۲:۳۸
در مورد عطف به ماسبق نشدن قانون خدمت شما عرض کنم که به همین بهانه رشته های شهرسازی همچنان کد اصلی می گیرند و به فعالیت ادامه می دهند . (3353)
 
الناز
۱۳۹۰-۰۹-۰۳ ۱۲:۵۴:۰۳
ما فارغ التحصیل از دانشگاه سراسری زنجان هستیم خیلی جالب است که مدرک ما قابل قبول نیست ولی فارغ التحصیلان همزمان با ما که از دانشگاه غیر انتفاعی سوره و امثال آن مدرک گرفته اند مورد قبول نظام مهندسی میباشد فقط به خاطر اینکه عنوان علمی کاربردی کنار آن درج شده.استادان ما همان استادان و حتی با تحصیلات وتجربیات بالاتر از اساتیدی بودند که به دانشجویان غیر انتفاعی یا پیام نور تدریس میکردند.آیا مسؤلان هیچ مسؤلیتی در این قبال در خود احساس نمیکنند.آیا من که با مدرک لیسانس اسخدام شده ام آیا اگر اکنون قانونی صادر شودکه استخدام فقط با مدرک ارشد امکان پذیر است باید این نظم جمهوری اسلامی استعفانامه مستخدمین لیسانس را بنویسد.با این اوصاف آیا میتوان به آینده در این مملکت امیدوار بود (3354)
 
زهره
۱۳۹۰-۰۹-۰۴ ۲۳:۵۴:۳۱
من نمیدونم این آقای شاهرخی(مدیر کل دفاتر مهندسی و تشکلهای حرفه ای!) آلزایمر دارند که در طول سه ماه 6 مصوبه ضد ونقیض رو امضا و ابلاغ کردند وحتی دو تای آنها با فاصله یک روز همدیگه ر و نقض کردند . فکر کنم مشکل فقط لج بازی بخاطر کم شدن سهم عده ای قدیمی تر از امضا ها بعلت زیاد شدن مهندسین آماده به کار شاهد این گونه غرض ورزی ها هستیم. (3363)
 
نگار
۱۳۹۰-۰۹-۰۵ ۰۰:۰۵:۲۰
ما چند بار برای آقای مهندس نیکزاد نامه نوشتیم و تقاضای رسیدگی و ابطال مصوبه دادیم اما هر چی دیوار جوابمونو داد از اقایان جواب شنفتیم مملکت گل وبلبل ما نوبره در حل فوری مشکلات جوانان !!!
خدارو شکر یک مسکن مهر هست که اقایان فقط به اون بپردازند و افتخار کنند و بگن که" فقط یک مشکل در کشور بوده واون هم بسلامتی با درایت ما حل شده!! " (3364)
 
یونس
۱۳۹۰-۰۹-۰۵ ۱۰:۲۲:۰۷
یه جمله بگم همه خلاص بشین بیخیال درس و اینجور چیزا هر کی میخونه انصراف بده هر کی هم خونده فدای سرش.من خودم یه ترمم مونده کارشناسی تموم بشم حیف این همه وقتی که تلف شد.حیف ما که چنین رییس هایی داریم (3367)
 
سهيل
۱۳۹۰-۰۹-۰۵ ۱۰:۴۸:۳۰
نگران ونااميدنشيد.رشته شهرسازي يك سال قبل از ما اين مشكل براشون پيش اومده بودولي از طريق مجلس حل كردند .ما هم بايد تلاش كنيم
(3369)
 
زهرا
۱۳۹۰-۰۹-۰۵ ۱۱:۴۳:۲۳
ما از رئیس جمهور محترم که داعیه حل مشکلات جوانان را دارند تقاضای رسیدگی به این بی توجهی ها واین هرج ومرج در نظام اداری وزارت راه وشهرسازی رو داریم اگر در ادعای خود صادقند واقعا در عمل نشان بدهند! (3370)
 
شجاع
۱۳۹۰-۰۹-۰۵ ۱۳:۵۷:۱۵
من یه دانشجوی دانشگاه آزاد هستم من به خاطر این شبه ها علمی کاربردی نرفتم ولی خداییش دلم واسه دانشجوهای معماری دانشگاه علمی کاربردی میسوزه که این همه در دوران دانشجویی بی خوابی بکشن آخرش نتونن از مدرکشون درست استفاده کنن ما ایرانی ها یه خانواده هستیم اینها هم بچه های همین خانواده هستن. مسئولان باید این مسئله رو حل کنند. (3371)
 
حامد
۱۳۹۰-۰۹-۰۶ ۱۰:۱۳:۱۷
اقای دکتر فرهنگی پیگیر کارها بود.اونهایی که توی تبریز هستند با ایشون تماس بگیرندببینند کاری تونستن انجام بدن (3377)
 
سعید
۱۳۹۰-۰۹-۰۷ ۱۰:۴۵:۰۱
یکی از علت هایی که این مشکل برای ما پیش اومد،وزارت علوم بود.چون اون اعلام کرده بود که رشته ما مهندسی نیست و مدرک ما با کارشناسی پیوسته معماری، فرق میکنه.باید به وزارت علوم فشار بیاریم تااعلام کنه این دو مدرک با هم فرقی نمی کنه.اثبات این نکته باعث می شود که وزارت راه و شهرسازی هیچ بهانه ای برای دادن کد مرتبط با معماری برای ما نداشته باشه (3384)
 
علی
۱۳۹۰-۰۹-۰۷ ۱۰:۵۹:۳۹
واقعا جالبه ، سرفصل ها و برنامه ی آموزشی هر دوگروه مهندسی معماری و علمی کاربردی معماری تقریبا تفاوتی نداره ( مگر فقط در نام عنوان چندتادرس )، محتوای آموزشی هردوگروه یکسانه ، حالا این تبعیض رو چطور قائل شدند عجیبه ؛ برنامه آموزشی ، استاد ، ارزشیابی ، دانشگاه خلاصه همه چیز بین دوگروه یکسانه ولی امتیازات متفاوته . (3385)
 
علی
۱۳۹۰-۰۹-۱۲ ۰۱:۲۷:۰۴
ببخشین می خواستم بدونم اونایی که مهندسی تکنولوژی معمارینم باز پروانه طراحی نمی تونن بگیرن؟؟؟ (3434)
 
امیر
۱۳۹۰-۰۹-۱۴ ۰۷:۲۵:۱۳
من هم سوال علی جان رو تکرار میکنم که اونایی که مهندسی تکنولوژی معمارینم باز پروانه طراحی نمی تونن بگیرن؟ (3465)
 
پدرام
۱۳۹۰-۰۹-۱۹ ۱۹:۴۶:۳۸
واقعا متاسفم، افرادی که این قانون رو تصویب کردن و به نوعی دخیل بودن رو به خدا واگذار میکنم ان شاا.. جواب سختی رو به خدا بدن، من کسی رو عادت ندارم نفرین کنم اما این افرادرو با صمیم قلب هر روز نفرین میکنم (3506)
 
سمیه
۱۳۹۰-۰۹-۲۲ ۰۹:۳۶:۵۲
رشته های تکنولوژی خیلی اوضاشون بدتر از علمی کاربردی معماری است چون اصلا پروانه طراحی به آنها تعلق نمی گیرد.اونهایی که تکنولوژی خوندن اعتراض کنند (3551)
 
مهرداد
۱۳۹۰-۱۲-۱۵ ۱۵:۲۱:۰۹
سلام
اگه می خواین با کارشناسی برین طراحی کنید ، یا معمار طراح بشید
به نظر من بی خیال درس بشید بهتره
به جای این که انقدر فکر پروانه طراحی باشید برید واسه ارشدتون بخونید
خودتونو سر کار گذاشتید (4264)
 
پيام
۱۳۹۱-۱۲-۱۳ ۲۱:۳۸:۰۳
مشكل اينجاست كه به ارشدشم طراحي نميدن..گناه ما معمارا چيه...؟؟؟ چرا خيلي از عمراني ها حق طراحي دارند ولي معماري ها ندارند...اخه عمران چه ميدونه طراحي چيه..اونا فقط بلدند مربع و مسطتيل طراحي كنند...چرا خلاقيته معمارهارو ناديده ميگيريد....اي خدا از دسته اون بالاي ها..... (7742)
 
Iran, Islamic Republic of
رضا
۱۳۹۵-۰۱-۲۰ ۱۵:۳۵:۵۰
منظور از طراحی بچه های عمران همون محاسبات هست نه طراحی معماری (16492)
 
رضا
۱۳۹۱-۰۱-۲۴ ۰۸:۵۶:۴۴
سازمان نظام مهندسی یه سازمان غیر دولتی غیر انتفاعی از پول امسال ما مهندسها اداره با ظهور رشته های جدید سیاست حمایت از خودی بکار می گیره تا پول مفت از اعضا بگیرند بخورند حال کند بگند حق طراحی هم از انها گرفتیم مرتبط هم چسبانیدیم بهشان راحت باشید ما مفت خوریم عادت داریم (4565)
 
علی
۱۳۹۱-۰۲-۰۵ ۰۲:۱۲:۳۵
تظلم دانش آموختگان کارشناسی ناپیوسته معماری
چرا به درخواست هزاران جوان دارای کارشناسی ناپیوسته معماری برای ورود به حرفه مهندسی اعتنا نمی کنند؟

این یادداشت به عنوان درد دل 6 هزار فارغ التحصیل جوانی است که بعد از چند ماه پیگیری و اعتراض به ضایع شدن حقی که در ۱۶ سال گذشته داشته اند و امسال در این دولت کریمه از آنها سلب شده، به هیچ نتیجه ای نرسیده اند و هربار با وعده وعیدهای پوچ مثل:"بررسی میکنیم .ویا درجلسه ای در آینده مطرح خواهیم کرد" پاسخ گرفته اند .وجالب اینجاست که هرچه تلاش کردیم رسانه های دولتی مثل تلویزیون این مشکل را پیگیری کنند یا حتی گزارشی تهیه کنند بیفایده بود لذا از شما استدعا داریم سخن مارا به گوش مسولین برسانید و تقاضای پاسخی از جانب آنان را مطرح بفرمایید.
در حالی که حدود۱۶ سال از ایجاد دفتر سازمانهای مهندسی و تشکلهای حرفه ای وزارت راه وشهرسازی میگذردو در این سالها شاهد برگزاری چندین دوره آزمونهای ورود به حرفه مهندسی جهت اخذ پروانه اشتغال بوده ایم که همه دارندگان مدارک مهندسی در رشته های مرتبط با صنعت ساختمان (فارغ از نوع مدرک کارشناسی پیوسته وناپیوسته یا کارشناسی ارشد یا دکترا، وفقط با توجه به رشته تحصیلی) به طور همزمان وبا سوالات همسان شرکت مینمودند. لذا فارغ التحصیلان کارشناسی ناپیوسته علمی - کاربردی معماری نیز در سنوات گذشته در این آزمون شرکت نموده و پس از موفقیت در آن پروانه اشتغال مهندسی با کد اصلی (کد۱۰۰) دریافت مینمودند.
نکته مهم اینجاست که عنوان علمی - کاربردی فقط عنوانی است که در ابتدای نام مدرک تحصیلی فارغ التحصیلان کارشناسی ناپیوسته معماری با تصویب شورای عالی برنامه ریزی وزارت علوم تحقیقات وفناوری قرارگرفته و همه دانشگاهها اعم از دولتی وآزاد وغیر انتفاعی برای دانشجویان این رشته که حدود%۷۰ آنها از طریق کنکور ریاضی جذب رشته کاردانی معماری شده اند(همانند کارشناسی پیوسته معماری) مدارک با پیشوند نام علمی - کاربردی صادر میکنند.
لازم به ذکر است در سالهای 76 رشته معماری فقط در مقطع کارشناسی ارشد پیوسته پذیرش داشت وتنهاچند دانشگاه انگشت شمار کاردانی معماری داشت که فارغ التحصیلان ریاضی و فیزیک که در کنکور ارشد پیوسته قبول نمیشدند در مقطع کاردانی ادامه تحصیل میدادند و پس از اتمام کاردانی برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی فقط یک رشته در سراسر کشور وجود داشت که انتخاب شود و ان هم رشته علمی کاربر (4691)
 
مهدی
۱۳۹۱-۰۳-۲۰ ۱۳:۱۱:۰۴
همه نامه بزنید به ریاست جمهور و مقام معظم رهبری هنوز که دیر نشده (5167)
 
مهدی
۱۳۹۱-۰۵-۱۴ ۱۰:۰۵:۵۹
درسال 76 دیپلم معماری گرفتم. از کنکور دانشگاه آزاد قبول شدم اما چون هزینه دانشگاه آزاد زیاد بود و پدرم هم نداشت نتونستم ادامه تحصیل بدم. 6سال متوالی در کنکور سراسری شرکت کردم در سال 81 در مقطع کاردانی معماری قبول شدم.سال86 با اون مدرکی که گرفته بودم توی یکی از ادارات شهرستان...به عنوان پیمانکار که بیمه هم نکردند به کار نظارت مشعول شدم. از آنجایی که عشق طراحی داشتم باز خسته نشدم و 3 سال متوالی امتحان کنکور کارشناسی سراسری دادم.سال 87 از موسسه غیر انتفاعی... قبول شدم یک ساله فارغ التحصیل هستم الان چون مدرکم کارشناسی مهندسی تکنولوژی معماریه میگن نمیتونی طراحی کنی از این طرف هم کارم تو اون اداره هم کم شده(کمتر از یک کارگر معمولی) چون دولت به تعهداتی که به ... اداره... داده بود عمل نکرده و دیگه دنبال احداث ساختمان نمی آیند چون به نان شب محتاج اند . حالا واقعا انصافه بعد از این همه سال تحصیل و کار با تصمیمات بدون فکر و وعده وعیدهای الکی آینده جوانان این مملکت که به قول خودشان مملکت امام زمان هم هست خراب بشه؟ به امید ظهور امام زمان تااین همه تبعیضات و بی عدالتی ها رو ریشه کن کنه (5593)
 
علی اکبر
۱۳۹۱-۰۶-۰۵ ۱۸:۴۸:۲۴
من کاردانی تکنولوژی معماری گرفتم اونم نه به اسم علمی کاربردی بلکه مهندسی . این معنیش چه خطاب به مسئولان خاک تو سرتون وخاک برسر ما که دو سال از وقتمون رو هدر دادیم این مشکل چطور باید حل بشه . (5788)
 
ماني كارمند اداره نظام مهندسي راه و شهرسازي
۱۳۹۲-۱۲-۱۹ ۲۱:۲۸:۰۰
دوست من ميتوني صلاحيت طراحيت رو بگيري اگه طراحي فني روپاس كردي تا پايه 2موردي نداري
اگه هم پاس نكردي فعلا فقط ميتوني پايه 3 طراحي بگيري و اگه ارشد بگيري بدون محدوديت با كد اصلي 100 (11422)
 
----------
۱۳۹۱-۰۸-۰۴ ۱۷:۵۴:۲۱
این که گفتن علمی کاربردی معماری منظورشن دانشگاه جامع علمی کاربردی بوده ند دانشگاه ازاد یعنی معماری معماری سرارسری هم یک چیز دیگه هست و علمی کاربردی معماری نیست فقط دانسگاه جامع علمی کاربرده شده اونم رو مدرک می نویسه معماری رو سایت وزارت علوم هم نگاه کنین معماری کاردانی رو سیلاب دیگه ایی معرفی کردن . (6278)
 
محمد
۱۳۹۱-۰۸-۱۷ ۰۱:۰۷:۳۲
کلاه برداری از نوع وزارت علوم و دانشگاه آزاد اسلامی

بسمه تعالی

به اطلاع شما می رساند که دانشگاه آزاد اسلامی در سال تحصیلی 87 تا 90 در رشته ناپیوسته معماری با عنوان مهندسی تکنولوژی معماری
شروع به پذیرش دانشجو کرد که قبلا به دانشجویان ناپیوسته این رشته عنوان مدرک مهندسی علمی کاربردی معماری میداد که با تبدیل شدن
به تکنولوژی معماری این دانشجویان باید چادر درسی رشته مهندسی معماری را + چند واحد جبرانی که از 12 واحد تا 20 واحد درسی بود
(بستگی به نوع دانشگاه داشت ) باید پاس میکردند اما مشکل زمانی شروع شد که این دانشجویان فارغ التحصیل شدند
و دانشگاه آزاد از مهر 91 طبق روال سابق به رشته کارشناسی ناپیوسته معماری عنوان مهندسی علمی کاربردی داده و زمانی که فارغ التحصیلان
یعنی مهندسی تکنولوژی معماری برای آزمون های استخدامی شرکت میکنند با جواب منفی روبه رو میشوند که وزرات علوم این رشته را برای ما
تعریف نکرده است و این عزیزان نمیتوانند امتحان بدهند 2 مشکل زمانی که میخواهند در آزمون نظام مهندسی ساختمان شرکت کنند نظام مهندسی
هم این رشته را نمی شناسد و به آنها مرتبط با مهندسی معماری میدهد یعنی حق امتحان در آزمون طراحی (نقشه کشی ساختمان ) ندارند و فقط
می توانند در آزمون نظارت شرکت کنند در صورتی که تکنولوژی معماری همان چادر درسی رشته مهندسی معماری را + چند واحد اضافه تر پاس کردند
. خداوکیلی خنده دار نیست ازشما دوستان خواهشمند می باشیم که این خبر را اعلام کنید شاید مسئولین از خواب خرگوشی بیدار بشن و درست تصمیم بگیرند.

نماینده جمعی کثیری از دانشجویان فارغ التحصیل رشته تکنولوژی معماری . (6406)
 
مهدی
۱۳۹۱-۰۸-۲۱ ۰۲:۴۲:۴۵
باسلام و درود بر تمام دوستان
شما که دارین لطف می کنید راجب تکنولوژی معماری مطل می نوسین بنوسین که این رشته را در مقطع کارشناسی با همه حال که چادر درسی مهندسی معماری را پاس میکنند و12 واحد هم از کارشناسی علمی کاربردی معماری بیشتر پاس میککند اما وزارت علوم هنوز این رشته را برای وزارت مسکن و نطام مهندسی تعریف نکرده و به این عزیزان مرتبط با معماری میگن و حق نقشی کشی ندارند یک فراخوان بدهید که تجمعی دم وزارت علوم یا وزارت مسکن بدهیم تا این آقایان روی هوا تصمیم نگیرندَ (6455)
 
مهرداد
۱۳۹۱-۱۰-۲۴ ۰۶:۱۱:۳۶
وقتی مملکت بی صاحب باشه همین میشه دیگه!
هرکی که تو خونش دعواش بشه میاد قانون گذاری میکنه جوونای مردم رو بد بخت میکنه. اگه خیلی مردین به جای این کارا برین جلو اونایی رو بگیرین که میلیارد ها تومن از مملکت خارج کردن و شما اخ نگفتین. (7105)
 
مهدی
۱۳۹۱-۱۰-۲۸ ۲۰:۲۲:۱۴
دوستان گرامی خبر تاسف بار دیگری به جریان افتاده و اینکه دارندگان مدرک تکنولوژی معماری نمیتوانند از مدرک کارشناسی به عنوان امتیاز آور در ثبت شرکت و همچنین محروم از دریافت کارت پیمانکاری میباشند جالبتر اینکه دارندگان مدرک کارشناسی معماری در گذشته در سه پایه میتوانستند به عنوان امتیاز آور برای ثبت شرکت از مدرک خود استفاده کنند که در یکی زمینه که 250 امتیاز داشت و در دو پایه دیگر به عنوان رشته مرتبط محسوب میگردید که دارای 125 امتیاز است و بعد از اجرای این قانون که تکنولوژی معماری جزء رشته مرتبط با معماری محسوب شده در رشته زمینه به عنوان مرتبط و در مرتبط ها غیر مرتبط شناخته میشود این یعنی مدرک تکنولوژی معماری فقط در یک پایه وآن هم فقط مرتبط نه زمینه میتواند کسب امتیاز کند نکته جالب اینکه به فوق دیپلم معماری برای ثبت شرکت امتیاز 150 تعلق میگیرد و به کارشناسی مهندسی تکنولوژی معماری 125 امتیاز یعنی دوستان بعد از دریافت کارشناسی مهندسی تکنولوژی معماری پست رفت داشته اند یعنی اینکه مهندسان تکنلوژی معماری نه حق طراحی دارند نه ثبت شرکت پیمانکاری نه کارت پیمانکاری!!!!؟
نکته قابل تامل اینکه از سال تحصیلی جدید مدرک کارشناسی مهندسی تکنولوژی معماری دوباره جای خود را به علمی کاربردی معماری داده است این یعنی بزرگترین ظلم در حق تکنلوژی های معماری و دوستان واقفند که علمی کاربردی معماری اینچنین مشکلات را ندارد و یا اگر دارد به مراتب از تکنولوژی کمتر است.
(7154)
 
saba
۱۳۹۱-۱۲-۱۱ ۱۲:۴۳:۱۵
سلام من دانشجوي دانشگاه علمي كاربرديم نميدونم كارشناسيم ميتونم تواين دانشگاه بخونم.حتما كمك كنيد. (7693)
 
محمد
۱۳۹۲-۰۲-۱۹ ۰۷:۴۰:۴۹
اقا خواهشن يكي سوال منو جواب بده.من رشته دبيرستانم رياضي بوده. كارداني معماري دانشگاه سراسري رفتم. الانم دانشجوي كارشناسي نا پيوسته شدم كه نوشته شده علمي كار بردي. حالا من اگه ارشد بخونم بازم اين مشكلات هست يا نه؟ تو رو خدا يكي جواب بده (8675)
 
علی
۱۳۹۲-۰۶-۰۵ ۰۰:۴۵:۳۹
افسوس که ما فقط حرف میزنیم واز عمل خبری نیست من پیشنهاد میکنم کل دانشجوهای نا پیوسته ترم مهر 92 سر کلاساشون حاضر نشن مطمئنا جواب میده (9903)
 
هلن
۱۳۹۲-۰۶-۰۷ ۱۴:۳۵:۴۳
بچه ها علی راست میگه تورو خدا بیایید این کارو کنیم ازتون خواهش می کنم تورو خداااااااااااااااا (9917)
 
گرفتن حق
۱۳۹۲-۰۶-۰۸ ۱۷:۲۷:۱۵
همه باید دست به دست هم بدیم تا حقمون روبگیریم به قول علی وهلن (9919)
 
اینجا ایرانه
۱۳۹۲-۰۶-۰۹ ۱۴:۳۹:۰۹
بی عدالتی یعنی این که توایران بی داد میکنه (9926)
 
صدف
۱۳۹۲-۰۶-۱۹ ۲۲:۵۸:۲۰
من امسال نقشه کشی معماری قبول شدم ولی نمیدونم با این اوضاع ثبت نام کنم یا نه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟تورو خداراهنماییم کنید ممنونم (10987)
 
شبنم
۱۳۹۲-۰۶-۲۶ ۱۹:۱۱:۵۶
خواهش میکنم بگید که دانشجویان جامع علمی کاربردی معماری هم پروانه طراحی نمی گیرند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟لطفا جواب بدید....یعنی این همه وقت وتلاش واز همه مهمتر هزینه رو بیخودی صرف پیشرفت دانشگاه ازاد کردیم...عزیزان معماری ما معماری خوندیم که باعث پیشرفت کشور از طریق تامین هزینه های عمرانی تفریحی...دانشگاههای ازاد و...باشیم اصلا علم و هنر ما ارزش نداره بازم اخر کار میگن رتبه ی یک رو در تولید علم داریم علمی که ارزشی ندارد فقط می خوام بگم ممنونم از همه ی عزیزان وزارت علوم که باعث شدند ما وقت هزینه ی مازاد خانواده رو در راه واقعا خیری صرف کنیم و اوقات فراغتمون رو پر کنیمچرا که اینده برای یه جوون از خانواده زیر متوسط معنی نداره ..متاسفم برای مسئولینی که جایی هستند که اصلا اصلا اصلا... استحقاق شو ندارن. (11025)
 
محمد
۱۳۹۲-۱۰-۲۱ ۱۰:۲۲:۴۰
واقعا باید به وضع این مملکت خون گریه کرد با این مسئولینی که ما داریم ... (11277)
 
Iran, Islamic Republic of
مهناز
۱۳۹۲-۱۱-۰۸ ۰۹:۳۱:۴۰
خیلی جالبه،چون روزی که امتحان سراسری دادیم و قبول شدیم، من به شخصه رفتم از رئیس دانشگاه پرسیدم که مدرک ما مهندسی میخوره و ایشون هم گفتن بله.بعد که روز آخر رفتم مدرک اصلی را گرفتم دیدم زدن علمی-کاربردی.مملکت ما اینه دیگه،بیشتر از این هم توقعی نیست.وقتی برای خودشون ارزش قائل نیستد می خواین برای یه انسان دیگه ارزش و احترام قائل بشن.معلوم هم هست که تو این سازمان 100 تا رئیس هست.چون بخشنامه هاشون روزانه عوض میشه.این نشون از این هست که یه آدم بی کفایت این مجموعه رو مدیریت می کنه.واقعا متاسفم. (11320)
 
ارمان
۱۳۹۲-۱۱-۱۴ ۲۰:۰۰:۲۵
وقتی وزارت راه و شهرسازی سکان معاونت معماری و شهرسازی رو در استانها به فارغ التحصیلان جغرافی دانشگاه آزاد میده که سواد نوشتن نامه ساده بدون غلط املایی رو ندارن بنظرتون میشه در این مورد باهاشون بحث کارشناسی کرد؟ به نظرم زیاد خودمون رو خسته نکنیم چون اگه مانند نمونه فوق الذکر با پارتی به جایی رسیدی ولو اینکه رشته سطح پایین علوم انسانی (جغرافی) توی یه دانشگاه ازاد دارقوزاباد بخونین همه بهت میگن مهندس. (11339)
 
معماری نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمییابند.
توصيه مي شود به جاي ارسال كامنت هايي مشابه با نظرات منتشر شده ، از مثبت و منفی استفاده فرماييد.
 
 
مشاهده بخش نظرات 54
Share/Save/Bookmark
 
 
 
 
 
 
 

اخبار سازمان ها و موسسات

اخبار شرکت ها

اخبار آموزشگاه ها

اخبار نشریات

اخبار انجمن ها

پژوهشکده ها و مراکز علمی

کارگاه ها و دوره های آموزشی

همایش ، کنفرانس و کنگره ها