)
۱
(
توصیه به دیگران
متن خبر
نظرات کاربران 32
تاریخ انتشار : ۱۳۹۰/۶/۲۵
کد مطلب : 5858
رتبه دوم مسابقه طراحی سردر دانشگاه خیام
فرزان شاماسب لو به همراه محمد اکبری، توانستند رتبه دوم مسابقه طراحی سردر دانشگاه خیام مشهد را کسب کنند.
رتبه دوم مسابقه طراحی سردر دانشگاه خیام
فرزان شاماسب لو به همراه محمد اکبری، توانستند رتبه دوم مسابقه طراحی سردر دانشگاه خیام مشهد را کسب کنند.

 شاماسب لو درباره طرحش اینگونه توضیح می دهد:
همواره آغاز شناخت مخاطب از فضا در عرصه ورود شکل خواهد گرفت.از این رو المان سردر ورودی نقش بسزایی در دریافت مخاطب از محتوای پروژه دارد. بدیهی است که تفاوت فیزیکی وعملکردی هر فضا به تغییر ماهیت کالبد ورودی آن می انجامد. آنچه در نگاه اول ورودی دانشگاه و اماکن آموزشی و فرهنگی را از سایر اماکن شهری و عمومی متمایز می کند، نوع مخاطب خاص این اماکن است.از این رو انتزاع در کالبد مفهومی این پروژه ها معنای بیشتری یافته و استفاده از عناصر و اشاره های مستقیم و سهل الوصول را مناسب نمی نماید. از سویی دیگر، ورودی علاوه بر انتقال مفهومی که در سوی دیگر آن نهفته است، دارای عملکرد، ایجاد تباین، تغییر فضا و فیلترینگ می باشد که هر چه فاصله عرصه پس از ورود تا قلب پروژه بیشتر باشد و تباین فضاهای میان آنها افزایش یابد از این ویژگی عملکردی در سردر کاسته خواهد شد.اما چنانچه این فاصله اندک بوده و عرصه پس از ورودی مستقیماً به مرکز ثقل پروژه منتهی شود، تاثیر ویژگی عملکردی آن دوچندان گشته و در تغییر فرم ورودی بسیار موثر خواهد بود.

 بررسی محتوای سردر ورودی دانشگاه خیام:
 از جمله مواردی که در نوع دیدگاه طراحان به پروژه مورد نظر موثر بوده است می توان به عناوین زیر اشاره کرد: 1-کاربری پروژه 2-وجه تسمیه دانشگاه 3-ارتباط بلافصل فضاهای درون سایت و نیاز به فیلترینگ مناسب و تفکیک دسترسی های سواره و پیاده 4-لوگوی دانشگاه به عنوان یک نهاد سازمانی تمامی موارد ذکر شده غیر از مورد اول، از ویژگی های انحصاری دانشگاه خیام بوده .

از این رو استفاده از این عوامل به ایجاد طرحی زمینه گرا و منحصر به دانشگاه خیام و زمینه فیزیکی موجود آن می انجامد. بررسی زمینه: مکان یابی: همان گونه که در تصویر ارائه شده نمایان است، محل قرارگیری آبنمای محوطه نزدیک به مرکز ثقل بصری و عملکردی پروژه است.چنانچه محور فرضی عمود بر ضلع شرقی را که از مرکز آبنما عبور می کند در نظر بگیریم، بارهای بصری و عملکردی پروژه در طرفین محور از بیشترین تعادل برخوردار خواهند بود.از این رو در نظر گرفتن نقطه تقاطع این محور با ضلع شرقی به عنوان ورودی در ایجاد نظام سلسله مراتبی متعادلی از دسترسی های پس از عرصه ورودی می انجامد.

 و هرچه از این نقطه به طرفین پیش می رویم از این تعادل کاسته می شود. تقارن بصری و عملکردی: تقارن در عرصه پس از ورود از ویژگی های بارز پروژه است.نه تنها این تقارن به صورت بصری در طراحی لندسکیپ سایت به چشم می خورد، بلکه تقسیم دسترسی های پیاده و سواره به طرفین نیز ، به دلیل وجود دو پارکینگ و دو ساختمان آموزشی در طرفین، سیرکولاسیونی متقارن را به تصویر می کشد.از سوی دیگر محل پیشنهادی ورودی در وسط ضلع شرقی واقع شده و بر این تقارن می افزاید.لذا ایجاد تقارن در طرح نیز اقدامی همراستا با زمینه خواهد بود. عنوان مسابقه از سه واژه المان، سردر و ورودی تشکیل شده است.

هر یک از این سه واژه به جزئی ماهوی از کالبد طرح اشاره می کند.از این رو دیدگاه غالب طراحی بدین صورت بوده که طرح موجود در آن واحد به عنوان یک المان نمادگرا بوده، هم به عنوان سردر به تباین فضا بیانجامد و هم مستقیماً عملکرد اصلی ورودی یعنی فیلترینگ فضا و تفکیک دسترسی ها را انجام دهد به صورتی که وحدت خود را حفظ نماید و معرف یک هویت واحد باشد، نه ترکیبی از چند جزء با ذات متفاوت. بیان دیدگاه و ایده های طراحی: 1-استفاده از خطوط مستقیم و متقاطع جهت ایجاد حس این همانی با معماری آرامگاه خیام نیشابوری و هویت پیچیده و منطق محور شخصیت خیام. 2-طراحی سیرکولاسیون ورودی به شکل لوگوی دانشگاه : جهت گیری ورودی های پیاده و سواره و تناسبات آنها به گونه ای صورت گرفته است که حرکت افراد و وسایل نقلیه به صورتی ناخودآگاه در راستای خطوط فرم لوگوی دانشگاه شکل گرفته و حاصل آن آفرینش فرمی مجازی است که از رفتار مخاطب سرچشمه می گیرد. 3-عدم تداخل مسیر سواره و پیاده پس از عرصه ورود 4-بازتابی انتزاعی از نماد دانشگاه خیام در نما.

 
بهادر
۱۳۹۰-۰۶-۲۶ ۰۸:۴۶:۵۴
در مورد این کار باید ایرادی را که متاسفانه یک نوع برداشت واضح از طرحی دیگر است را اذعان داشت. برداشت بسیار آسان و راحت از سردر دانشگاه تهران. طراح برای به نمایش کشیدن علم به سراغ پرنده معروف سردر دانشگاه تهران رفته و از این سو با انجام و جدا سازی قابل قبولی و پوسته پوسته به معنا و مفهومی خوب رسیده اما متاسفانه در مورد تمامی طراحی های جدید به دلیل نبودن تفکر متفاوت تمام معماران به سمت طراحی و ایده گرفتن مستقیم از سردر دانشگاه تهران می روند و این گونه می شود که طرح لوس و بی مقدار می گردد. البته نباید از زحمات این عزیزان با بی فکری تمام گذشت اما وقتی کپی نه برابر اصل بلکه کپی برابر کپی می شود این طرح ها چنگی به دل نمی زند. (2580)
 
حسین
۱۳۹۴-۰۳-۱۳ ۱۱:۴۵:۱۸
دوست عزیز سلام
باید در نظر داشته باشیم که برداشت غیر مستقیم از ابنیه موفق از روش های پرداخت ایده هست
به هر صورت اگر هم بنایی با این مشخصات برگزیده ميشه نشان از اون داره که ایده های متفاوت و درخور توجه کمیاب شده
پس به قول شاعر به راه بادیه رفتن به از نشستن باط (14730)
 
صادق رشيدي فرد
۱۳۹۰-۰۶-۲۶ ۱۲:۳۷:۳۴
با سلام و خسته نباشيد
درست است كه كار شبيه و يا حتي كپي برداري از سر در دانشگاه تهران باشد
اما به نظر من واجد برخي شرايط و ايده هايي است كه من در بسياري سردر ها و يا حتي ابنيه نمبينم
عنصر ابهام شايد واجدترين اين مسائل باشد .
به هر حال كپي كردن ؛ اگر خوب اجام بگيرد ميتواند شروع خوبي براي يك پرواز خوب باشد كه به نظر من اينكار واجد اين شرايط را دارد .
فرزان و محمد دستتون درد نكنه
(2584)
 
بهادر
۱۳۹۰-۰۶-۲۶ ۱۷:۱۲:۵۲
من هم از دوستان عزیز متشکرم ولی کپی کپی است و محکوم کپی، محکوم است حتی کپی خوب پس دیگر جای هیچ گونه بررسی و نگاه نیست چون معمار کپی کار نیست بلکه از نسخه خود استفاده می کند ونه از نسخه دیگران!!!!! (2591)
 
مریم
۱۳۹۰-۰۶-۲۷ ۱۱:۰۸:۰۶
ایده گرفتن باید طوری باشه که افراد بعد از دیدن طرح سریع ذهنشون سراغ منبع ایده نره وگرنه اون با کپی هیچ فرقی نداره! این طرح هم طوریه که تا بهش نگاه کنی سریع میفهمی که همون سردر دانشگاه تهرانه منتها با زاویه تیز!! پس ابتکارعملی نداره (2599)
 
مهندس معمار
۱۳۹۰-۰۶-۲۷ ۱۳:۱۳:۴۶
در نگاه اول فکر کردم یکی از مراکز آموزشی و پژوهشی وابسته به دانشگاه تهران است. در هر صورت امیدوارم طرح اجرایی نشود. (2610)
 
نامداری
۱۳۹۰-۰۶-۲۷ ۱۴:۴۰:۰۹
جالب بود.طراحی فیلترینگ عالی داشت به نظر من.علاوه بر اینکهاصل رو هم بخوبی حفظ کرده بود. (2614)
 
اميررضا
۱۳۹۰-۰۶-۲۷ ۱۹:۰۴:۲۴
ولي گذشته از همه ي اين حرف ها ؛ ارائش واقعا بيسته ! (2621)
 
طاهره
۱۳۹۰-۰۶-۲۸ ۰۲:۰۱:۱۷
من هم فکر می کنم ایده گرفتن این طرح بسیار شبیه به اصل است اما فیلترینگ ایجاد شده بسیارخوب پرداخته شد یه نظر میرسه این طرح بهتره در یکی از ورودیهای فرعی دانشگاه تهران ایجاد بشه بهتره تا خیام! (2622)
 
علي
۱۳۹۰-۰۶-۲۸ ۱۵:۳۸:۰۳
دوستان من دارم به اين فكر مي كنم كه رتب اولش چيي بوده؟. انگار هرچه ارجاع طرح واضحتر باشه بيشتر مورد قبول داوران عزيز و با سابقه ي ما قرار مي گيره . نمونه ي مشابه اون هم طراحي سردر ولايت بود كه نزديك بود به يك كار كپي كه داوران بروز ما(استايد رتبه يك دانشگاه هاي بزرگ كشور) تشخيص نداده بودن رتبه تعلق بگيره كه خوشبختانه با اعتراض شركت كنندگان ديگه اين كارو حذف كردن . ديگه به اين كه بقيه كارا درپيت بود يا نه نمي پردازم. ممنون (2629)
 
وحید م
۱۳۹۰-۰۶-۲۸ ۲۲:۴۶:۴۵
بنز slk class ,لکسوس rx350 هم 4 تا چرخ دار شیشه جلو آینه و...پورشه 911 هم BMV سری 7 همو l90 هم پیکان ده 40 هم...همه ماشینن یکی بزرگتر یکی تیزرو تر یکی با آپشن های بیشتر ولی...ببین کدوم سوار بهتر داره و ادم با هاش راحترارتباط برقرار می کنه!!! (2634)
 
بهادر
۱۳۹۰-۰۶-۲۹ ۱۸:۰۹:۲۳
وحید جان اشتباه نکن بنزی که از روی ال90 ساخته اند ال90 است نه یک بنز، کپی است و همه یک کپی خوب را هم تقلید می نامند و کشی که این کار را کرده سرزنش می کنند که نمیتوانسته حرف خود را بزند بله شما هم می توانی برج ایفل بسازی بعد بگی خوب این از قبلیش بهتره قشنگ تر هم هست پس من بهترم. نه ایفل یک بار ساخته شد یک برج بی همتاست و دیگر مثل آن نیست. سردر دانشگاه تهران هم یک بار ساخته شد و دیگه نمی شه مثلش رو ساخت. و در ضمن کپی محکوم به فناست حتی کپی خوب چون ارزش ندارد. وقتی کاری ارزش دارد که کار خود و فکر خود باشد نه فکر دیگران یه جورایی معذرت می خوام دزدی حساب می شود و نه کپی و به نام خود زدن است کار دیگری. (2641)
 
علي
۱۳۹۰-۰۶-۲۹ ۱۸:۲۲:۲۳
اولا ما راجب معماري صحبت مي كنيم دوما معماري هم داراي عناصر تشكيل دهنده فرم هستش و ميتونه درهر تركيب بداعت خودشو داشته باشه سوما اگر به من باشه يك بنزو دو بار انتخاب نمي كنم... (2643)
 
yasi
۱۳۹۰-۰۶-۳۰ ۱۲:۴۵:۲۴
hala key ejra mishe?be khodemun ke hichi be bachehamun mirese?vali kheyli ghashang mishe.dastetun dard nakone. (2651)
 
عاطفه
۱۳۹۰-۰۶-۳۱ ۱۵:۴۱:۵۱
این طرح از سر در دانشگاه تهران کاربردی تر به نظر می رسه و کامل تر و شاید اگر برای همون مجموعه طراحی می شد ، ارزش خودش رو بیشتر حفظ می کرد ... ولی می بایست طراح برای این دانشگاه هویت جدید تعریف می کرد ... (2667)
 
mahsa
۱۳۹۰-۰۷-۰۱ ۲۲:۰۸:۰۸
اما فیلترینگش واقعا خوبه (2689)
 
بهادر
۱۳۹۰-۰۷-۰۳ ۱۵:۴۸:۴۴
ما می گیم خانه از پای بست ویرانست!!! دوستان میگن خونه چند تا اتاق داره!!! به به!!! من موندم آخه کپی دفاع هم داره!!!؟؟ واقعا متاسفم که دوستان به دلیل کم فکری و کمی بی فکری به چنین طرحی می گن خوب!!!! (2705)
 
ali
۱۳۹۰-۰۷-۰۸ ۰۳:۱۷:۲۰
با یک نگاه دید به سمت دانشگاه تهرات میره حتی اگه یه فرد عادی هم ببینه این کپی رو حس می کنه...ای کاش کپی نبود (2748)
 
بهزاد
۱۳۹۰-۰۷-۱۰ ۱۱:۰۱:۳۵
اين سردر بيشتر ازسردر دانشگاه تهران به جغد شبيه هست . سردر دانشگاه تهران عمدا چند پهلو و كم رسا مي باشد: كتاب، پرنده با بالهي باز، جغد و... . ولي اين سردر تقليدي از يك بناست بنايي كه مفاهيم زيادي در دل خود دارد.پس اين سردر تقليد از كالبد سردر دانشگاه تهران مي باشد و بهره اي از كانسپت سردر دانشگاه تهران( كه به مراتب پر بار تر است) نبرده. (2764)
 
mehdi
۱۳۹۰-۰۷-۱۵ ۱۳:۰۴:۱۵
منم کاملا با نظر دوستان اقا بهادر و عاطفه خانم موافقم.در هر حال از زحمت اقایان فرزان و محمد تشکر منی کنم و ارزوی موفقیت دارم. (2839)
 
حسن
۱۳۹۰-۰۸-۰۴ ۱۵:۱۹:۵۷
منم با نظر معماران موافقم ولي ارائه اش خيلي خوبه (3102)
 
محمد اکبری
۱۳۹۰-۰۹-۱۱ ۱۳:۳۶:۰۹
با عرض سلام خدمت همه دوستان...ممنونم از همه بخاطر نظرات..بنده و البته دوست خوبم آقای شاماسب لو در این مسابقه شرکت کردیم و متاسفانه یا خوشبختانه تونستیم رتبه دوم کسب کنیم :) فکر میکنم لازم باشه یه توضیح مختصر راجع به طرح بدم تا برخی از ابهامات رفع بشه..اولا باید بگم که مخالفتی با شباهت طرح با اثر جاودانه سردر ورودی دانشگاه تهران ندارم.ولی با بعضی از دوستان که تصور میکنن این طرح فقط یک کپی برداری هست کاملا مخالفم.احتمالا این نظر دوستانی هست که بدون توجه به تصاویری که از روند طراحی و ایدئوگرام ارائه شده،مستقیما در مورد تصویر نهایی طرح اظهار نظر کردند.با توجه به روند طراحی و مبانی نظری و طراحی ارائه شده در شیت های نهایی(که البته در این سایت به طور کامل موجود نیست)میتوان در یافت که تمامی خط و خطوط طرح بر اساس دلایل و توجیهات خاص خود شکل گرفته و در نهایت تبدیل به یک المان شده که لوگوی دانشگاه خیام را در خود نهفته دارد و اتفاقا شبیه به سردر دانشگاه تهران هم شده.که این خود میتواند نقطه ضعف این پروژه باشد.چون تنها خود المان است که با مخاطب ارتباط برقرار میکند و هیچ مبانی یا دلیل دیگری نمیتواند میانجی گری کند.بنابراین با شباهت این طرح با سردر دانشگاه تهران موافقم.و با کپی برداری مخالف! این شباهت نتیجه کپی برداری نبوده و کاملا اتفاقی رخ داده است.شاید هم به همین دلیل نتونستیم رتبه اول رو کسب کنیم.. (3428)
 
hanie
۱۳۹۰-۰۹-۱۱ ۱۳:۴۷:۰۹
kheili kare khubi shode..ey kash hameye memaraye iran inghadr khub kar mikardan va vaght mizashtan ta chehreye shahraye ma un chizi nabashe ke emruz darim mibinim..be har surat kare shoma shabihe sar dare vorudie daneshga tehran shode va tuye negahe avval in kamelan mashhoode..ama ba yek negah nemishe ghezavat kard..chon badaz inke be sheete proseye tarahi deghat kardam motevajeh shodam ke concepte shoma kar shode bude vaghean rush..va esharei be arme daneshgahetun dashtin ke shabihe yek ketab ba ghalame tushe..ey kash shebahat be sardare mandegare daneshgahe tehran nemidasht ..chon talashe shoma jeddan ghabele taghdire va concepte khubi ham dashtid..enshallah movafagh bashin (3429)
 
محمد
۱۳۹۰-۱۲-۱۱ ۱۱:۴۶:۵۵
طرح سردردانشگاه خیلی عالیه (4234)
 
هیوا
۱۳۹۱-۰۲-۱۷ ۰۰:۴۶:۰۷
چون اسم دانشگاه به اسم خیام نیشابوری است کاش شباهتی به مقبره این فیلسوف و عالم و شاعر گران قدر داشت و یا با نگاه کردن به سردر دانشگاه خیام خود خیام را تداعی کند در کل من از این سردر خوشم نمی یاد.......... (4832)
 
بهمن
۱۳۹۱-۰۴-۲۷ ۰۸:۲۲:۰۳
دوستان عزیز با تشکر از زحمات وجسارت شمادر طراحی وشرکت درمسابقه.در دنیا نمونه های زیادی از طراحی یک شکل حتی درکنارهم وجود داره این کار معماران نامی کپی برداری نیست بلکه احترام به معمار اول این بنا بوده یک نمونه خیلی جالب برج ابیلیسک در ترکیه که توسط مصریان ساخته شده و در روبروی آن به احترام برج اول ومعمار مصری برجی با همان ابعاد واندازه وویژگیها نه کاملا شبیه توسط معمار سنان ترکیه ای ساخته شدهیا گلدسته های مسجد ایاصوفیه که 2تای آن توسط ایرانیان ساخته شده است حتی درایران خودموم تو اصفهان .بنظر من طراحی حتی برداشت از کار دیگران جسارت می خواد اما باید حرفی تازه داشته باشید شاید تکمیل کننده کارقبلی باشه.کانسپت کار جالبه با توجه به ریتمی که تکرار شده وتقارنی که داره فقط چون ابعاد اندازه ها دیده نمی شه بنظرم ارتفاع ورودی خودرو که باید حداقل 5/4متر باشه رعایت نشده. (5451)
 
رویا
۱۳۹۱-۰۷-۲۶ ۲۳:۴۶:۴۵
آقای بهادر نظر شما در مورد کپی درسته اما شما نباید نظرتونو تحمیل کنید به نظر دیگران هم باید احترام گذاشت. (6199)
 
عارف
۱۳۹۱-۰۸-۲۲ ۰۶:۱۵:۵۸
سر در دانشگاه تهران با ورجن جدید, خیلی هم خوب. (6472)
 
سعید ناصری
۱۳۹۱-۱۱-۱۹ ۰۷:۰۰:۴۹
تاسایت باز شد وچشم به طرح سردر خوردناخوداگاه ذهنم به یاد طرح سر در دانشگاه تهران رفته نمیدونم اینکاری که شما کریدن بهش ....کپی یا... ایده گرفتن . سعید ناصری دانشجوی دانشکده سماء واحد بندرعباس (7332)
 
نشمیل
۱۳۹۲-۰۸-۱۷ ۱۰:۵۵:۰۸
سلام به همه ی بروبچه های معماری.منم تقریبا تا طرح رو دیدم اولین چیزی که به ذهنم رسید طرح سر دردانشگاه تهران بود ولی جدا از اون بازم خسته نباشه خیلی از معمارای داخل ایران هستن که حتی با کپی کردن هم یه طرح درست حسابی نمیدن . (11163)
 
پوریا درویشی
۱۳۹۳-۰۲-۲۴ ۲۰:۱۱:۳۳
خیلی عالیه.موفق باشین. (11660)
 
مونا
۱۳۹۳-۱۱-۲۰ ۱۹:۵۳:۵۶
ایده که از اسمون نمی افته خلاصه یا از طبیعت یا از معماری گذشته الهام می گیریم و با خلاقیت خودمون کار جدیدی ارائه می دیم.این که شبیه به سر در دانشگاه تهران هیچ جیز از خوب بودن این کار کم نمی کنه.خیلی قشنگ کارشون رو پروروندن.
خسته نباشید

متاسفانه این حرفا و حاشیه ها بعد از همه ی مسابقات در کشور ما رایج شده. (13667)
 
کلمات کلیدی : رتبه دوم مسابقه طراحی +سردر دانشگاه خیام+معماری ایران
رتبه دوم مسابقه طراحی سردر دانشگاه خیام
تعداد نظرات ارسالی : ۳۹
غیر قابل انتشار : ۰
نظرات انتشار یافته : ۳۲
 
بهادر
۱۳۹۰-۰۶-۲۶ ۰۸:۴۶:۵۴
در مورد این کار باید ایرادی را که متاسفانه یک نوع برداشت واضح از طرحی دیگر است را اذعان داشت. برداشت بسیار آسان و راحت از سردر دانشگاه تهران. طراح برای به نمایش کشیدن علم به سراغ پرنده معروف سردر دانشگاه تهران رفته و از این سو با انجام و جدا سازی قابل قبولی و پوسته پوسته به معنا و مفهومی خوب رسیده اما متاسفانه در مورد تمامی طراحی های جدید به دلیل نبودن تفکر متفاوت تمام معماران به سمت طراحی و ایده گرفتن مستقیم از سردر دانشگاه تهران می روند و این گونه می شود که طرح لوس و بی مقدار می گردد. البته نباید از زحمات این عزیزان با بی فکری تمام گذشت اما وقتی کپی نه برابر اصل بلکه کپی برابر کپی می شود این طرح ها چنگی به دل نمی زند. (2580)
 
حسین
۱۳۹۴-۰۳-۱۳ ۱۱:۴۵:۱۸
دوست عزیز سلام
باید در نظر داشته باشیم که برداشت غیر مستقیم از ابنیه موفق از روش های پرداخت ایده هست
به هر صورت اگر هم بنایی با این مشخصات برگزیده ميشه نشان از اون داره که ایده های متفاوت و درخور توجه کمیاب شده
پس به قول شاعر به راه بادیه رفتن به از نشستن باط (14730)
 
صادق رشيدي فرد
۱۳۹۰-۰۶-۲۶ ۱۲:۳۷:۳۴
با سلام و خسته نباشيد
درست است كه كار شبيه و يا حتي كپي برداري از سر در دانشگاه تهران باشد
اما به نظر من واجد برخي شرايط و ايده هايي است كه من در بسياري سردر ها و يا حتي ابنيه نمبينم
عنصر ابهام شايد واجدترين اين مسائل باشد .
به هر حال كپي كردن ؛ اگر خوب اجام بگيرد ميتواند شروع خوبي براي يك پرواز خوب باشد كه به نظر من اينكار واجد اين شرايط را دارد .
فرزان و محمد دستتون درد نكنه
(2584)
 
بهادر
۱۳۹۰-۰۶-۲۶ ۱۷:۱۲:۵۲
من هم از دوستان عزیز متشکرم ولی کپی کپی است و محکوم کپی، محکوم است حتی کپی خوب پس دیگر جای هیچ گونه بررسی و نگاه نیست چون معمار کپی کار نیست بلکه از نسخه خود استفاده می کند ونه از نسخه دیگران!!!!! (2591)
 
مریم
۱۳۹۰-۰۶-۲۷ ۱۱:۰۸:۰۶
ایده گرفتن باید طوری باشه که افراد بعد از دیدن طرح سریع ذهنشون سراغ منبع ایده نره وگرنه اون با کپی هیچ فرقی نداره! این طرح هم طوریه که تا بهش نگاه کنی سریع میفهمی که همون سردر دانشگاه تهرانه منتها با زاویه تیز!! پس ابتکارعملی نداره (2599)
 
مهندس معمار
۱۳۹۰-۰۶-۲۷ ۱۳:۱۳:۴۶
در نگاه اول فکر کردم یکی از مراکز آموزشی و پژوهشی وابسته به دانشگاه تهران است. در هر صورت امیدوارم طرح اجرایی نشود. (2610)
 
نامداری
۱۳۹۰-۰۶-۲۷ ۱۴:۴۰:۰۹
جالب بود.طراحی فیلترینگ عالی داشت به نظر من.علاوه بر اینکهاصل رو هم بخوبی حفظ کرده بود. (2614)
 
اميررضا
۱۳۹۰-۰۶-۲۷ ۱۹:۰۴:۲۴
ولي گذشته از همه ي اين حرف ها ؛ ارائش واقعا بيسته ! (2621)
 
طاهره
۱۳۹۰-۰۶-۲۸ ۰۲:۰۱:۱۷
من هم فکر می کنم ایده گرفتن این طرح بسیار شبیه به اصل است اما فیلترینگ ایجاد شده بسیارخوب پرداخته شد یه نظر میرسه این طرح بهتره در یکی از ورودیهای فرعی دانشگاه تهران ایجاد بشه بهتره تا خیام! (2622)
 
علي
۱۳۹۰-۰۶-۲۸ ۱۵:۳۸:۰۳
دوستان من دارم به اين فكر مي كنم كه رتب اولش چيي بوده؟. انگار هرچه ارجاع طرح واضحتر باشه بيشتر مورد قبول داوران عزيز و با سابقه ي ما قرار مي گيره . نمونه ي مشابه اون هم طراحي سردر ولايت بود كه نزديك بود به يك كار كپي كه داوران بروز ما(استايد رتبه يك دانشگاه هاي بزرگ كشور) تشخيص نداده بودن رتبه تعلق بگيره كه خوشبختانه با اعتراض شركت كنندگان ديگه اين كارو حذف كردن . ديگه به اين كه بقيه كارا درپيت بود يا نه نمي پردازم. ممنون (2629)
 
وحید م
۱۳۹۰-۰۶-۲۸ ۲۲:۴۶:۴۵
بنز slk class ,لکسوس rx350 هم 4 تا چرخ دار شیشه جلو آینه و...پورشه 911 هم BMV سری 7 همو l90 هم پیکان ده 40 هم...همه ماشینن یکی بزرگتر یکی تیزرو تر یکی با آپشن های بیشتر ولی...ببین کدوم سوار بهتر داره و ادم با هاش راحترارتباط برقرار می کنه!!! (2634)
 
بهادر
۱۳۹۰-۰۶-۲۹ ۱۸:۰۹:۲۳
وحید جان اشتباه نکن بنزی که از روی ال90 ساخته اند ال90 است نه یک بنز، کپی است و همه یک کپی خوب را هم تقلید می نامند و کشی که این کار را کرده سرزنش می کنند که نمیتوانسته حرف خود را بزند بله شما هم می توانی برج ایفل بسازی بعد بگی خوب این از قبلیش بهتره قشنگ تر هم هست پس من بهترم. نه ایفل یک بار ساخته شد یک برج بی همتاست و دیگر مثل آن نیست. سردر دانشگاه تهران هم یک بار ساخته شد و دیگه نمی شه مثلش رو ساخت. و در ضمن کپی محکوم به فناست حتی کپی خوب چون ارزش ندارد. وقتی کاری ارزش دارد که کار خود و فکر خود باشد نه فکر دیگران یه جورایی معذرت می خوام دزدی حساب می شود و نه کپی و به نام خود زدن است کار دیگری. (2641)
 
علي
۱۳۹۰-۰۶-۲۹ ۱۸:۲۲:۲۳
اولا ما راجب معماري صحبت مي كنيم دوما معماري هم داراي عناصر تشكيل دهنده فرم هستش و ميتونه درهر تركيب بداعت خودشو داشته باشه سوما اگر به من باشه يك بنزو دو بار انتخاب نمي كنم... (2643)
 
yasi
۱۳۹۰-۰۶-۳۰ ۱۲:۴۵:۲۴
hala key ejra mishe?be khodemun ke hichi be bachehamun mirese?vali kheyli ghashang mishe.dastetun dard nakone. (2651)
 
عاطفه
۱۳۹۰-۰۶-۳۱ ۱۵:۴۱:۵۱
این طرح از سر در دانشگاه تهران کاربردی تر به نظر می رسه و کامل تر و شاید اگر برای همون مجموعه طراحی می شد ، ارزش خودش رو بیشتر حفظ می کرد ... ولی می بایست طراح برای این دانشگاه هویت جدید تعریف می کرد ... (2667)
 
mahsa
۱۳۹۰-۰۷-۰۱ ۲۲:۰۸:۰۸
اما فیلترینگش واقعا خوبه (2689)
 
بهادر
۱۳۹۰-۰۷-۰۳ ۱۵:۴۸:۴۴
ما می گیم خانه از پای بست ویرانست!!! دوستان میگن خونه چند تا اتاق داره!!! به به!!! من موندم آخه کپی دفاع هم داره!!!؟؟ واقعا متاسفم که دوستان به دلیل کم فکری و کمی بی فکری به چنین طرحی می گن خوب!!!! (2705)
 
ali
۱۳۹۰-۰۷-۰۸ ۰۳:۱۷:۲۰
با یک نگاه دید به سمت دانشگاه تهرات میره حتی اگه یه فرد عادی هم ببینه این کپی رو حس می کنه...ای کاش کپی نبود (2748)
 
بهزاد
۱۳۹۰-۰۷-۱۰ ۱۱:۰۱:۳۵
اين سردر بيشتر ازسردر دانشگاه تهران به جغد شبيه هست . سردر دانشگاه تهران عمدا چند پهلو و كم رسا مي باشد: كتاب، پرنده با بالهي باز، جغد و... . ولي اين سردر تقليدي از يك بناست بنايي كه مفاهيم زيادي در دل خود دارد.پس اين سردر تقليد از كالبد سردر دانشگاه تهران مي باشد و بهره اي از كانسپت سردر دانشگاه تهران( كه به مراتب پر بار تر است) نبرده. (2764)
 
mehdi
۱۳۹۰-۰۷-۱۵ ۱۳:۰۴:۱۵
منم کاملا با نظر دوستان اقا بهادر و عاطفه خانم موافقم.در هر حال از زحمت اقایان فرزان و محمد تشکر منی کنم و ارزوی موفقیت دارم. (2839)
 
حسن
۱۳۹۰-۰۸-۰۴ ۱۵:۱۹:۵۷
منم با نظر معماران موافقم ولي ارائه اش خيلي خوبه (3102)
 
محمد اکبری
۱۳۹۰-۰۹-۱۱ ۱۳:۳۶:۰۹
با عرض سلام خدمت همه دوستان...ممنونم از همه بخاطر نظرات..بنده و البته دوست خوبم آقای شاماسب لو در این مسابقه شرکت کردیم و متاسفانه یا خوشبختانه تونستیم رتبه دوم کسب کنیم :) فکر میکنم لازم باشه یه توضیح مختصر راجع به طرح بدم تا برخی از ابهامات رفع بشه..اولا باید بگم که مخالفتی با شباهت طرح با اثر جاودانه سردر ورودی دانشگاه تهران ندارم.ولی با بعضی از دوستان که تصور میکنن این طرح فقط یک کپی برداری هست کاملا مخالفم.احتمالا این نظر دوستانی هست که بدون توجه به تصاویری که از روند طراحی و ایدئوگرام ارائه شده،مستقیما در مورد تصویر نهایی طرح اظهار نظر کردند.با توجه به روند طراحی و مبانی نظری و طراحی ارائه شده در شیت های نهایی(که البته در این سایت به طور کامل موجود نیست)میتوان در یافت که تمامی خط و خطوط طرح بر اساس دلایل و توجیهات خاص خود شکل گرفته و در نهایت تبدیل به یک المان شده که لوگوی دانشگاه خیام را در خود نهفته دارد و اتفاقا شبیه به سردر دانشگاه تهران هم شده.که این خود میتواند نقطه ضعف این پروژه باشد.چون تنها خود المان است که با مخاطب ارتباط برقرار میکند و هیچ مبانی یا دلیل دیگری نمیتواند میانجی گری کند.بنابراین با شباهت این طرح با سردر دانشگاه تهران موافقم.و با کپی برداری مخالف! این شباهت نتیجه کپی برداری نبوده و کاملا اتفاقی رخ داده است.شاید هم به همین دلیل نتونستیم رتبه اول رو کسب کنیم.. (3428)
 
hanie
۱۳۹۰-۰۹-۱۱ ۱۳:۴۷:۰۹
kheili kare khubi shode..ey kash hameye memaraye iran inghadr khub kar mikardan va vaght mizashtan ta chehreye shahraye ma un chizi nabashe ke emruz darim mibinim..be har surat kare shoma shabihe sar dare vorudie daneshga tehran shode va tuye negahe avval in kamelan mashhoode..ama ba yek negah nemishe ghezavat kard..chon badaz inke be sheete proseye tarahi deghat kardam motevajeh shodam ke concepte shoma kar shode bude vaghean rush..va esharei be arme daneshgahetun dashtin ke shabihe yek ketab ba ghalame tushe..ey kash shebahat be sardare mandegare daneshgahe tehran nemidasht ..chon talashe shoma jeddan ghabele taghdire va concepte khubi ham dashtid..enshallah movafagh bashin (3429)
 
محمد
۱۳۹۰-۱۲-۱۱ ۱۱:۴۶:۵۵
طرح سردردانشگاه خیلی عالیه (4234)
 
هیوا
۱۳۹۱-۰۲-۱۷ ۰۰:۴۶:۰۷
چون اسم دانشگاه به اسم خیام نیشابوری است کاش شباهتی به مقبره این فیلسوف و عالم و شاعر گران قدر داشت و یا با نگاه کردن به سردر دانشگاه خیام خود خیام را تداعی کند در کل من از این سردر خوشم نمی یاد.......... (4832)
 
بهمن
۱۳۹۱-۰۴-۲۷ ۰۸:۲۲:۰۳
دوستان عزیز با تشکر از زحمات وجسارت شمادر طراحی وشرکت درمسابقه.در دنیا نمونه های زیادی از طراحی یک شکل حتی درکنارهم وجود داره این کار معماران نامی کپی برداری نیست بلکه احترام به معمار اول این بنا بوده یک نمونه خیلی جالب برج ابیلیسک در ترکیه که توسط مصریان ساخته شده و در روبروی آن به احترام برج اول ومعمار مصری برجی با همان ابعاد واندازه وویژگیها نه کاملا شبیه توسط معمار سنان ترکیه ای ساخته شدهیا گلدسته های مسجد ایاصوفیه که 2تای آن توسط ایرانیان ساخته شده است حتی درایران خودموم تو اصفهان .بنظر من طراحی حتی برداشت از کار دیگران جسارت می خواد اما باید حرفی تازه داشته باشید شاید تکمیل کننده کارقبلی باشه.کانسپت کار جالبه با توجه به ریتمی که تکرار شده وتقارنی که داره فقط چون ابعاد اندازه ها دیده نمی شه بنظرم ارتفاع ورودی خودرو که باید حداقل 5/4متر باشه رعایت نشده. (5451)
 
رویا
۱۳۹۱-۰۷-۲۶ ۲۳:۴۶:۴۵
آقای بهادر نظر شما در مورد کپی درسته اما شما نباید نظرتونو تحمیل کنید به نظر دیگران هم باید احترام گذاشت. (6199)
 
عارف
۱۳۹۱-۰۸-۲۲ ۰۶:۱۵:۵۸
سر در دانشگاه تهران با ورجن جدید, خیلی هم خوب. (6472)
 
سعید ناصری
۱۳۹۱-۱۱-۱۹ ۰۷:۰۰:۴۹
تاسایت باز شد وچشم به طرح سردر خوردناخوداگاه ذهنم به یاد طرح سر در دانشگاه تهران رفته نمیدونم اینکاری که شما کریدن بهش ....کپی یا... ایده گرفتن . سعید ناصری دانشجوی دانشکده سماء واحد بندرعباس (7332)
 
نشمیل
۱۳۹۲-۰۸-۱۷ ۱۰:۵۵:۰۸
سلام به همه ی بروبچه های معماری.منم تقریبا تا طرح رو دیدم اولین چیزی که به ذهنم رسید طرح سر دردانشگاه تهران بود ولی جدا از اون بازم خسته نباشه خیلی از معمارای داخل ایران هستن که حتی با کپی کردن هم یه طرح درست حسابی نمیدن . (11163)
 
پوریا درویشی
۱۳۹۳-۰۲-۲۴ ۲۰:۱۱:۳۳
خیلی عالیه.موفق باشین. (11660)
 
مونا
۱۳۹۳-۱۱-۲۰ ۱۹:۵۳:۵۶
ایده که از اسمون نمی افته خلاصه یا از طبیعت یا از معماری گذشته الهام می گیریم و با خلاقیت خودمون کار جدیدی ارائه می دیم.این که شبیه به سر در دانشگاه تهران هیچ جیز از خوب بودن این کار کم نمی کنه.خیلی قشنگ کارشون رو پروروندن.
خسته نباشید

متاسفانه این حرفا و حاشیه ها بعد از همه ی مسابقات در کشور ما رایج شده. (13667)
 
معماری نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمییابند.
توصيه مي شود به جاي ارسال كامنت هايي مشابه با نظرات منتشر شده ، از مثبت و منفی استفاده فرماييد.
 
 
مشاهده بخش نظرات 32
Share/Save/Bookmark
 
 
 
 
 
 

اخبار سازمان ها و موسسات

اخبار شرکت ها

اخبار آموزشگاه ها

اخبار نشریات

اخبار انجمن ها

پژوهشکده ها و مراکز علمی

کارگاه ها و دوره های آموزشی

همایش ، کنفرانس و کنگره ها