)
۰
(
توصیه به دیگران
متن خبر
نظرات کاربران 14
تاریخ انتشار : ۱۳۹۰/۴/۳۱
کد مطلب : 5191
ترمینال فرودگاه بین المللی امام خمینی
طراحی و اجرای ترمینال فرودگاه بین المللی امام خمینی توسط مهندسین مشاور آتک انجام گرفته است.
ترمینال فرودگاه بین المللی امام خمینی
طراحی و اجرای ترمینال فرودگاه بین المللی امام خمینی توسط مهندسین مشاور آتک انجام گرفته است.تاریخ شروع طراحی، سال 1375 و تاریخ شروع اجرا، سال 1382 می باشد. ترمینال فرودگاه بین المللی امام خمینی در زمینی به مساحت 78000 متر مربع طراحی شده است.

مجموعه ی پایانه ی مسافری و توقفگاه مربوطه در مرکز محور سیستم بارزها قرار داده شده تا از یک سو سبب کاهش طول تاکسیروها گردیده و از طرف دیگر دستیابی ماشین رو از دو بزرگراه اصلی قم و ساوه را به آسانی و سادگی امکان پذیر سازد . در طرح جامع اولیه ی پایانه ی مسافری از واحدهای چهار طرفه مشابه یکدیگر ( به شکل هشت ضلعی ) که در امتداد محور اصلی قرار دارند تشکیل شده است .در مطالعات بعدی طرح جامع فرودگاه جهت دستیابی به قابلیت انعطاف بیشتر در فازبندی اجرایی پروژه و همچنین آغاز بهره برداری سریعتر از فرودگاه ، تصمیم به طراحی و احداث ترمینالهای مسافری در مدولهای کوچکتر با ظرفیت های حدود 5 میلیون مسافر سالیانه گردید که ترمینال مسافری حاضر ،حاصل این برنامه ریزی بوده است .

تفکیک مسافرین ورودی و خروجی در بدو ورود و استفاده از نماهای مختلف و سطح منحنی سقف و سازه ی کابلی از مشخصات اصلی این ترمینال هستند . این پایانه ی مسافری از دو بخش سمت هوا و سمت زمین تشکیل شده است .سمت زمین یا مرکز پایانه ی مسافرین در بخشهای دارای 4 طبقه با سقف کمانی آبی رنگ و سبک نمای شیشه ای می باشد . انتخاب رنگ آبی برای سقف کاذب در کنار نمای شیشه ای پایانه نوعی احساس آرامش در مسافر ایجاد می نماید .

سمت دیگر پایانه ی مسافری که یک پایانه ی خطی است در سمت هوا قرار دارد ، که دارای بنایی کشیده و راه برای کلیه ی مسافران ورودی و خروجی با سقفی ساده و مسطح با هفت دروازه ی ورودی و خروجی ( 14 پل اتصال به هواپیما ) پیش بینی گردیده است .

پارکینگ در سمت جنوب و باند فرودگاه در سمت شمال پایانه قرار گرفته است . در این پایانه مسافرین ورودی و خروجی از یکدیگر تفکیک گردیده اند . طبقه ی اول تراز  (4/00+) مختص مسافرین ورودی و طبقه ی دوم تراز (00/8+) مختص مسافرین خروجی می باشد .

جاده ی مسافران ورودی و مستقبلین آنان در تراز (00/0+) و جاده ی مسافران خروجی می باشد و مشایعین آنان در تراز (00/8+) با استفاده از پل هوایی در مجاورت ساختمان اصلی می باشد.ساختمان VIP فرودگاه امام خمینی
طراحی ساختمان VIP فرودگاه بین المللی امام خمینی در سال 1388 و در فضایی به مساحت 2000 متر مربع آغاز شد.
ساختمان پاویون دولت با الهام از معماری کهن ایران دارای یک حجم درونگرای دو پوسته است که شفافیت و نورانی بودن آن یصورت یک حجم کریستالی شفاف و پر تلالو همواره مورد توجه بوده است .

طراحی معماری داخلی با هماهنگی کامل با حجم ساختمان و بر اساس هدفمند سازی فضاهای داخلی و ساماندهی آنها به منظور استفاده ی کاربران را فضایی آرام و دلپذیر مبنای اصلی طراحی بخشهای مختلف است .

هویت معماری داخلی هر فضا بگونه ای است که مسافرین در عین حال حرکت در مسیر و عبور از بخشهای مختلف ساختمان ، یگانگی و وحدتی را در کل مسیر حس می کنند .

در کل فضاها با حفظ هویت معماری ایرانی و اسلامی سعی شده است که با مصالح خاص و شناخته شده ی ایران ، در عین مدرن بودن ، هویت ویژه ای را ایجاد کنند و با نورپردازی خاص که بر مبنای دو اصل اساسی آشکار نبودن منابع نور و یکسان بودن میزان نور در فضا است ، تاکید بیشتری را بر این ویژگی داشته باشد .
جداره ها در پیش ورودی شفاف و با دید به باغهای ایرانی جانبی که هماهنگ با هویت ایرانی طراحی شده است و استفاده کننده را ضمن عبور از این فضا به داخل راهروهای اصلی هدایت میکند .

راهروهای اصلی با کفسازی مدولار از جنس سنگ مرمر نقره ( مصالح کاملا ایرانی ) و سقفهایی از ورقهای پلکس هماهنگ با مدولاسیون کفسازی و نورپردازی از پشت صفحات پلکسی گلاسی و دیوارهای هماهنگ با تقسیمات موجود در نمای شیشه ای ، فضایی یکپارچه ، آرام و مناسب با فضای حرکتی را ایجاد میکند .

سه سالن اصلی که مهمترین بخشهای ساختمان است ، با سقف شیشه ای در مرکز ساختمان جانمائی شده است و با طراحی خاص معماری داخلی هویتی کاملا ایرانی دارند .

قالی و ورقهای مسی در حاشیه ، کف سالن ها را تعریف کرده و دیوارها تا 3 متر دارای نازک کاری و از 3 تا 9 متر بوسیله ی لایه های مختلف پارچه های رنگی با کنتراست از تیره به روشن ، در عین تقسیم فضا و متناسب نمودن آن ، حرکتی نمادین بسوی نور و روشنائی را که جنبه ی مذهبی و اسلامی دارد ایجاد کرده است .

نورپردازی فضا در روز بصورت طبیعی و در شب از پشت شیشه های موجود در سقف با گذاشتن از لایه های مختلف موجود در سقف با گذشتن از لایه های مختلف موجود در سقف به سطوح پایینی نفوذ کرده و روشنایی یکنواخت و قابل قبولی را برای کاربری فضا تامین می کند.
 
یک دانشجو
۱۳۹۰-۰۵-۰۲ ۱۳:۲۵:۴۹
متاسفم که رومون نمی شه بنویسیم این طرح یک معمار فرانسوی بنام پل آندره است........... (1965)
 
آرمین
۱۳۹۰-۰۵-۰۲ ۲۲:۵۷:۵۱
تنها چیزی که موقع ورود به فرودگاه به نظرت میاد فقط نور پردازی اصولی اونه مخصوصا وقتی از دور نگاه میکنی حس خوبی بهت دست میده ولی از لحظه ای که وارد ساختمون اصلی میشی تمام پیش بینی هات غلط از آب در میاد .تمام ستون ها روشون خط های قالبها دیده میشه . رشته تحصیلی من عمرانه ولی فکر نمیکنم ستون بتنی با خط های قالب هاش از نظر معماری زیبایی داشته باشه . خیلی کارا میشه با اون ستونا کرد تا انقدر تو ذوق نزنه. در مورد سیرویس های بهداشیشم که صحبت نکنیم بهتره... (1970)
 
یک دانشجوی دیگه
۱۳۹۰-۰۵-۰۴ ۱۴:۲۱:۳۹
یک دانشجو درست میگه منم یادمه مصاحبه پل آندره در مورد طراحی ترمینال فرودگاه امام رو توی مجله معمار خوندم (1991)
 
فاطمه
۱۳۹۰-۰۵-۰۵ ۲۳:۵۵:۴۲
طراحی اصلی فرودگاه امام را معمار فرانسوی معروف پلاندرو قبل از انقلاب انجام داد اما پروزه به دلیل انقلاب و جنگ عقب افتاد امابعد از آن اجرای پروژه به همان شرکت فرانسوی Adpi داده شد که با یک شرکت ایرانی آن را اجرا کردند جالب تر اینکه طرح توسعه این فرودگاه برای تبدیل این فرودگاه به شهر فرودگاهی که دارای چند ترمینال و هتل و فروشگاه و ... است نیز به همان شرکت فرانسوی سپرده شده است (2007)
 
arash
۱۳۹۰-۰۵-۰۶ ۱۷:۲۴:۵۸
bebakhshid ama in tarh 1 kopie bisharmane az forodgahe jheneral 2 gole faranse hastesh
tarhe aslie forodgah be dalile inke khiabon az zire terminal rad mishod va ehtemale kharab kari dadan ejra nashod. tarhe ghashangie ama ba esalat nistesh. mesle baghe ketabe tehran ke copish to berlin hastesh
.
(2016)
 
mk
۱۳۹۰-۰۵-۲۶ ۱۰:۳۷:۴۰
پروژه شهر فرودگاهي در دست طراحي شركت مهندسين مشاور ره شهر مي باشد. جهت اطلاع. (2292)
 
saeed
۱۳۹۰-۰۵-۲۶ ۱۲:۰۰:۲۷
صحيح است.طراحي شهر فرودگاهي در دست مهندسين مشاور ره شهر مي باشد.مجدد جهت اطلاع! (2293)
 
آل داود
۱۳۹۰-۰۶-۰۱ ۱۲:۰۰:۰۳
اون نکته ای که مشخصه اینه که آن چیزی که هم اکنون به عنوان فرودگاه امام خمینی وجود دارد کار آتک نیست و حاصل همکاری آتک و شرکت ADPi,سازمان همکاری آباک -با مهندسین مشاور باوند.مهندسین مشاور ایمن راه و شرکت ساختمانی کیسون است ولی ساختمان VIP کار شرکت آتک است. البته همه این کار ها روی کانسپت پل اندرو صورت گرفته. (2361)
 
یه دانشجوی گیج
۱۳۹۱-۰۲-۱۸ ۱۵:۱۰:۱۷
پس بهرام شیر دل این وسط چیکارس؟ مگه اون طراحیش نکرده؟؟؟؟ (4846)
 
حسین احمدی
۱۳۹۱-۰۸-۰۹ ۰۳:۱۵:۳۶
من ک جز 1سوله هیچ گونه اثر معماری نمیبینم .حتی نتونستن 1 کپی پیست ساده هم انجام بدن...واقعن برا مسوولین و به اصطلاح طراحان این فرودگاه متاسفم...درود بر فرودگاه قلعه مرغی...دست کم نیت فرودگاه رو داشت...
(6320)
 
سامان مظهرپور
۱۳۹۳-۰۲-۰۸ ۱۵:۳۵:۵۲
دمت گرم حرف دل مارو زدی (حسین احمدی) (11550)
 
کارشناس
۱۳۹۳-۰۸-۱۷ ۱۰:۱۹:۰۹
همگی در اشتباهند. طراحی توسط پل اندرو و پس از انقلاب صورت گرفته ولیکن از آنجایی که مشکلات قانونی در ایران وجود دارد شرکت ایشان طی قراردادی از طریق مشاور ایرانی آتک وارد عمل شدند و همکاری های فی مابین صورت گرفته است.
شرکت ADPI فرانسه نیز فقط طرح جامع را بر عهده دارد. ساختمان VIP کاملا توسط آتک طراحی شده است. ایمن راه سطوح پروازی را طراحی کرده است. کیسون، ره شهر و ... نیز بخشهای دیگری را برعهده داشته اند.
پل اندرو همان معماری است که ترمینال زیبای دبی را طراحی کرده و همچنین بخشی از فرودگاه شارل دوگل. ترمینال امام خمینی به سبک های تک طراحی شده و مزایای قابل توجهی را داراست که منتقدین از آن بی اطلاعند. این ترمینال با توجه به مشکلات سیاسی و اقتصادی در زمان خود مواجه بوده و برای فقط 5 میلیون مسافر سالانه طراحی شده است ضمنا هزینه آن یک دهم ترمینال دبی بوده است. با تشکر... کارشناس فرودگاههای کشور (12845)
 
Romania
مهندس علي مقدم
۱۳۹۵-۰۱-۰۳ ۲۲:۰۶:۵۳
جناب كارشناس محترم فرودگاههاي كشور،
بنده بعنوان شخصي كه ٢٥ سال سابقه كار طراحي معماري در خارج از كشور را دارم بايد به استحضار برسانم كه مشكل بنده با استاندارد فضاهاي طراحي شده براي يك فرودگاه بين المللي در حاشيه پايتخت ايران مي باشد. در اين زمينه سوالاتي دارم كه خوشحال مي شوم شخصي مسئول يا طراح و يا ناظر پاسخ آنها را به بنده بدهد؛
برنامه ريزي ٥ ميليون نفر بر چه اساسي و در چه سالي محاسبه گرديده است؟
آيا فرودگاهي با اين ظرفيتي كه جنابعالي ميفرماييد، نبايد آسانسور هايي به ابعاد حداقل ٣ ٤ داشته باشد؟
پس از خروج از هواپيما و ورود به راهروهايي كه اولين تصوير از يك كشور ميزبان است با حداقل ابعاد مناسب است؟ همچنين سرويس بهداشتي هايي كه در وسط سالن ها با كيفيت پايين و بدون داكت تهويه وجود دارند واقعاً در خور يك فرودگاه بين المللي مي باشد؟
پله برقي با عرض ٦٠ سانتيمتر در فرودگاهي با قابليت جابجايي ٥ ميليون نفر مسافر در سال بر چه اساسي محاسبه گرديده است؟
همچنين بسياري از مشكلات در فينيشينگ يا نازك كاري آنقدر زياد است كه در حوصله اين متن كوچك نمي گنجد. (16428)
 
امیر یک معمار
۱۳۹۴-۱۱-۲۳ ۱۹:۰۱:۰۷
شما هیچ اطلاعی از طراحی نداری وگرنه سبک طراحی فرودگاه امام هایتکه که سبکی بسیار مدرن و سبز است اما هنوز کاملا تکمیل نشده و ایراداتی هم در اجرا داره که به خاطر مسایل مالی بوده نه فنی ولی در کل قابل قبول اجرا شده (16181)
 
کلمات کلیدی : ترمینال+ فرودگاه +ترمینال فرودگاه بین المللی امام خمینی
ترمینال فرودگاه بین المللی امام خمینی
تعداد نظرات ارسالی : ۱۵
غیر قابل انتشار : ۰
نظرات انتشار یافته : ۱۴
 
یک دانشجو
۱۳۹۰-۰۵-۰۲ ۱۳:۲۵:۴۹
متاسفم که رومون نمی شه بنویسیم این طرح یک معمار فرانسوی بنام پل آندره است........... (1965)
 
آرمین
۱۳۹۰-۰۵-۰۲ ۲۲:۵۷:۵۱
تنها چیزی که موقع ورود به فرودگاه به نظرت میاد فقط نور پردازی اصولی اونه مخصوصا وقتی از دور نگاه میکنی حس خوبی بهت دست میده ولی از لحظه ای که وارد ساختمون اصلی میشی تمام پیش بینی هات غلط از آب در میاد .تمام ستون ها روشون خط های قالبها دیده میشه . رشته تحصیلی من عمرانه ولی فکر نمیکنم ستون بتنی با خط های قالب هاش از نظر معماری زیبایی داشته باشه . خیلی کارا میشه با اون ستونا کرد تا انقدر تو ذوق نزنه. در مورد سیرویس های بهداشیشم که صحبت نکنیم بهتره... (1970)
 
یک دانشجوی دیگه
۱۳۹۰-۰۵-۰۴ ۱۴:۲۱:۳۹
یک دانشجو درست میگه منم یادمه مصاحبه پل آندره در مورد طراحی ترمینال فرودگاه امام رو توی مجله معمار خوندم (1991)
 
فاطمه
۱۳۹۰-۰۵-۰۵ ۲۳:۵۵:۴۲
طراحی اصلی فرودگاه امام را معمار فرانسوی معروف پلاندرو قبل از انقلاب انجام داد اما پروزه به دلیل انقلاب و جنگ عقب افتاد امابعد از آن اجرای پروژه به همان شرکت فرانسوی Adpi داده شد که با یک شرکت ایرانی آن را اجرا کردند جالب تر اینکه طرح توسعه این فرودگاه برای تبدیل این فرودگاه به شهر فرودگاهی که دارای چند ترمینال و هتل و فروشگاه و ... است نیز به همان شرکت فرانسوی سپرده شده است (2007)
 
arash
۱۳۹۰-۰۵-۰۶ ۱۷:۲۴:۵۸
bebakhshid ama in tarh 1 kopie bisharmane az forodgahe jheneral 2 gole faranse hastesh
tarhe aslie forodgah be dalile inke khiabon az zire terminal rad mishod va ehtemale kharab kari dadan ejra nashod. tarhe ghashangie ama ba esalat nistesh. mesle baghe ketabe tehran ke copish to berlin hastesh
.
(2016)
 
mk
۱۳۹۰-۰۵-۲۶ ۱۰:۳۷:۴۰
پروژه شهر فرودگاهي در دست طراحي شركت مهندسين مشاور ره شهر مي باشد. جهت اطلاع. (2292)
 
saeed
۱۳۹۰-۰۵-۲۶ ۱۲:۰۰:۲۷
صحيح است.طراحي شهر فرودگاهي در دست مهندسين مشاور ره شهر مي باشد.مجدد جهت اطلاع! (2293)
 
آل داود
۱۳۹۰-۰۶-۰۱ ۱۲:۰۰:۰۳
اون نکته ای که مشخصه اینه که آن چیزی که هم اکنون به عنوان فرودگاه امام خمینی وجود دارد کار آتک نیست و حاصل همکاری آتک و شرکت ADPi,سازمان همکاری آباک -با مهندسین مشاور باوند.مهندسین مشاور ایمن راه و شرکت ساختمانی کیسون است ولی ساختمان VIP کار شرکت آتک است. البته همه این کار ها روی کانسپت پل اندرو صورت گرفته. (2361)
 
یه دانشجوی گیج
۱۳۹۱-۰۲-۱۸ ۱۵:۱۰:۱۷
پس بهرام شیر دل این وسط چیکارس؟ مگه اون طراحیش نکرده؟؟؟؟ (4846)
 
حسین احمدی
۱۳۹۱-۰۸-۰۹ ۰۳:۱۵:۳۶
من ک جز 1سوله هیچ گونه اثر معماری نمیبینم .حتی نتونستن 1 کپی پیست ساده هم انجام بدن...واقعن برا مسوولین و به اصطلاح طراحان این فرودگاه متاسفم...درود بر فرودگاه قلعه مرغی...دست کم نیت فرودگاه رو داشت...
(6320)
 
سامان مظهرپور
۱۳۹۳-۰۲-۰۸ ۱۵:۳۵:۵۲
دمت گرم حرف دل مارو زدی (حسین احمدی) (11550)
 
کارشناس
۱۳۹۳-۰۸-۱۷ ۱۰:۱۹:۰۹
همگی در اشتباهند. طراحی توسط پل اندرو و پس از انقلاب صورت گرفته ولیکن از آنجایی که مشکلات قانونی در ایران وجود دارد شرکت ایشان طی قراردادی از طریق مشاور ایرانی آتک وارد عمل شدند و همکاری های فی مابین صورت گرفته است.
شرکت ADPI فرانسه نیز فقط طرح جامع را بر عهده دارد. ساختمان VIP کاملا توسط آتک طراحی شده است. ایمن راه سطوح پروازی را طراحی کرده است. کیسون، ره شهر و ... نیز بخشهای دیگری را برعهده داشته اند.
پل اندرو همان معماری است که ترمینال زیبای دبی را طراحی کرده و همچنین بخشی از فرودگاه شارل دوگل. ترمینال امام خمینی به سبک های تک طراحی شده و مزایای قابل توجهی را داراست که منتقدین از آن بی اطلاعند. این ترمینال با توجه به مشکلات سیاسی و اقتصادی در زمان خود مواجه بوده و برای فقط 5 میلیون مسافر سالانه طراحی شده است ضمنا هزینه آن یک دهم ترمینال دبی بوده است. با تشکر... کارشناس فرودگاههای کشور (12845)
 
Romania
مهندس علي مقدم
۱۳۹۵-۰۱-۰۳ ۲۲:۰۶:۵۳
جناب كارشناس محترم فرودگاههاي كشور،
بنده بعنوان شخصي كه ٢٥ سال سابقه كار طراحي معماري در خارج از كشور را دارم بايد به استحضار برسانم كه مشكل بنده با استاندارد فضاهاي طراحي شده براي يك فرودگاه بين المللي در حاشيه پايتخت ايران مي باشد. در اين زمينه سوالاتي دارم كه خوشحال مي شوم شخصي مسئول يا طراح و يا ناظر پاسخ آنها را به بنده بدهد؛
برنامه ريزي ٥ ميليون نفر بر چه اساسي و در چه سالي محاسبه گرديده است؟
آيا فرودگاهي با اين ظرفيتي كه جنابعالي ميفرماييد، نبايد آسانسور هايي به ابعاد حداقل ٣ ٤ داشته باشد؟
پس از خروج از هواپيما و ورود به راهروهايي كه اولين تصوير از يك كشور ميزبان است با حداقل ابعاد مناسب است؟ همچنين سرويس بهداشتي هايي كه در وسط سالن ها با كيفيت پايين و بدون داكت تهويه وجود دارند واقعاً در خور يك فرودگاه بين المللي مي باشد؟
پله برقي با عرض ٦٠ سانتيمتر در فرودگاهي با قابليت جابجايي ٥ ميليون نفر مسافر در سال بر چه اساسي محاسبه گرديده است؟
همچنين بسياري از مشكلات در فينيشينگ يا نازك كاري آنقدر زياد است كه در حوصله اين متن كوچك نمي گنجد. (16428)
 
امیر یک معمار
۱۳۹۴-۱۱-۲۳ ۱۹:۰۱:۰۷
شما هیچ اطلاعی از طراحی نداری وگرنه سبک طراحی فرودگاه امام هایتکه که سبکی بسیار مدرن و سبز است اما هنوز کاملا تکمیل نشده و ایراداتی هم در اجرا داره که به خاطر مسایل مالی بوده نه فنی ولی در کل قابل قبول اجرا شده (16181)
 
معماری نیوز نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی کند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.
با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمییابند.
توصيه مي شود به جاي ارسال كامنت هايي مشابه با نظرات منتشر شده ، از مثبت و منفی استفاده فرماييد.
 
 
مشاهده بخش نظرات 14
Share/Save/Bookmark
 
 
 
 
 
 

اخبار سازمان ها و موسسات

اخبار شرکت ها

اخبار آموزشگاه ها

اخبار نشریات

اخبار انجمن ها

پژوهشکده ها و مراکز علمی

کارگاه ها و دوره های آموزشی

همایش ، کنفرانس و کنگره ها